Multiple Select Drop Down list - din tabele separate

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Avatar utilizator
Senior70
Mesaje: 23

Multiple Select Drop Down list - din tabele separate

Plecand de la cunoscutul soft prin care se citesc date din 4 coloane ale unui tabel cu Select List ( https://marplo.net/ajax/multiple-sel ... -ajax.html ), am incercat sa obtin acelasi efect, dar coloanele citite sa nu mai fie localizate intr-un singur tabel,
ex: tabel,col1,col2,col3,link,
ci sa am tabele diferite :
ex: tabel1,col1,- tabel2,col2, - tabel3,col3, ....
nu-mi dau seama unde tre sa intervin pentru a obtine separarea datelor in tabele independente ...
Daca folosesc varianta originala,dupa modelul din Tutorial, ar tre sa am un tabel cu 4 coloane,
fiecare avand un numar de peste 22000 de randuri, ceeace mi se pare dificil de folosit ...
In proiectul meu, am un tabel "dom_sec_opt" in care domenii are 5 randuri, la fiecare corespund 15 sectiuni, iar la fiecare sectiune corespund 30 de optiuni si acestea la randul lor au fiecare cu cate 10 linkuri ...
nu-mi dau seama cum asi putea simplifica ...

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Acel script nu poate fi modificat sa lucreze ca o forma generala cu mai multe tabele, ci trebuie facut unul special pentru structura tabelelor tale, ca sa tina cont de gruparea si legatura dintre datele dintr-un tabel si celelalte (de exemplu, daca sunt legate printr-o coloana ID, si cum sunt relationte).
- 22000 de randuri nu e chiar asa mult pentru un tabel mysql.

P.S. Personal nu mai fac astfel de scripturi.

Senior70 Mesaje: 23
OK, MarPlo, m-am lamurit, voi incerca sub alta forma ... TKS !

Subiecte similare