Poziționare câmpuri input

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
bvlucretiu
Mesaje: 88

Poziționare câmpuri input

Bună!
Într-un form am mai multe câmpuri input, pe care doresc să le aranjez în pagină în diferite locuri; am încercat să le introduc într-un div dar css-ul văd că nu le modifică, am încercat să introduc chiar și tot formul într-un div dar tot nu se modifică din fișierul css.
Să fie din cauza faptului că fișierul în care am introdus div-ul este "editex.php" iar în barradress este de forma "http://localhost/enorm_db/editex.php?id=2" întrucât formul este editarea unor câmpuri dintr-o bază de date care modifică câmpul id-ului respectiv sau este o altă problemă?
Toate bune!
Paște fericit tuturor!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Nu e de la adresa paginii sau php. Pozitionarea si stilul elementelor in pagina pot fi setate si influentate de: html, css si javascript.
Poti pune codul html si css cu ce ai incercat sa faci si descruiere sau desen cum vrei sa rezulte.

bvlucretiu Mesaje: 88
Form-edit.PNG
Form-edit.PNG (17.07 KiB) Vizualizat de 1480 ori
Acele câmpuri unde trebuie să introduc datele pentru modificarea respectivului câmp din baza de date, doresc să le afișez în pagină grupate separat într-o anumită ordine, ori ele rămân neschimbate și după introducerea în div cu codul css aferent. Codul mai jos!

Cod: Selectaţi tot

<div id="editex">
<h1>Modifica Acte</h1>

<form action="http://localhost/enorm_db/index.php?pagina=editex" method="post">


	<input type="hidden" name="id" value="<?php echo $row['id']; ?>">
<div id="capitoleditex">
	<label>Capitol document</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['capitoldoc']; ?>" name="capitoldoc" /><br>
</div><div id="numeacteditex">	
	<label>Denumire Act</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['numeact']; ?>" name="numeact" /><br>
</div><div id="locdoceditex">	
	<label>Locul documentului</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['locdoc']; ?>" name="locdoc" /><br>
</div><div id="bibliorafteditex">	
	<label>Biblioraftul</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['biblioraft']; ?>" name="biblioraft" /><br>
</div><div id="dosareditex">	
	<label>Dosarul nr.</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['dosar']; ?>" name="dosar" /><br>
</div><div id="exemplareeditex">	
	<label>Exemplare</label>
	<input type="text" size="25" value="<?php echo $row['exemplare']; ?>" name="exemplare" /><br>
</div>
	<br>
	
	<input type="submit" value="Modificare" />

</form></div>
iar acesta este codul din fișierul (între altele) "css.php"

Cod: Selectaţi tot

#editex{
position:relative;top:134px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:solid; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#capitoleditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:solid; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#numeacteditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:none; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#locdoceditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:none; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#bibliorafteditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:none; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#dosareditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:none; 
font-size:12px;
width:220px;
}
#exemplareeditex{
position:relative;top:0px;left:710px;
line-height:1%;
border-style:none; 
font-size:12px;
width:220px;
}

MarPlo Mesaje: 4343
Daca acele elemente html vrei sa le afisezi intr-o anumita pozitie cu "top" si "left", se foloseste: position:absolute;

bvlucretiu Mesaje: 88
Le-am pus pe toate: position:absolute; am modificat prima dată doar div-ul care încadrează tot formul și dacă ați observat am pus: border-style:solid; și nu apare nimic, practic ori am omis ceva în codul css, ori trebuia să introduc formularul între taguri html, dar nu cred căci am folosit tag-uri css și în alte fișiere de tip php fără să introduc codul html și a mers!

MarPlo Mesaje: 4343
Vezi cum apare codul paginii rezultate in Sursa paginii din Browser. Daca acele stiluri css sunt intr-un fisier css extern, asigura-te ca este inclus corect in pagina, cu adresa corecta.
In consola din browser (cu F12 ) poti sa vezi daca sunt erori legate de elementele din pagina.

Subiecte similare