Prezentul este singurul timp

Ce este Spiritualitatea? Daca e mai presus de cuvinte, cuvintele nu o pot arata, ci doar indica directia.
Pentru a sti, cel mai bine "gustati" si aflati; intreband, raspunzand, citind /cercetand; oricare ar fi modalitatea, nu conteaza.
cata1241
Mesaje: 45

Prezentul este singurul timp

Ce-ar fi daca totul se intampla acum? Ce-ar fi daca toate vietiile pe care eu as fi putut sa le traiesc, se intampla chiar acum, in acest moment?
In acest moment, eu ma nasc pe lume, in acest moment eu iubesc pentru prima data, in acest moment eu sufar o pierdere, in acest moment eu reusesc in viata, in acest moment eu mor, in acest moment se intampla absolut totul.In aceasta clipa, trecutul si viitorul sunt unul si acelasi, totul se intampla acum. Nu exista nimic altceva decat acum, prezentul este singurul timp.
Astfel, calatoria in timp, nu este altceva decat trairea unui alt ACUM, intr-o realitate la fel de valida ca si aceasta.
Defapt, noi, in fiecare clipa, calatorim de la un ACUM la alt ACUM prin alegerile noastre.

MarPlo Mesaje: 4343
O fi si aceasta invatatura o perspectiva de meditat.
Mai mult nu stiu sa spun despre aceste lucruri inalte.
Mister, astept ca adevarul sa ni-se releveze; observarea in Tacere E un bun luminator.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu e nevoie de trecut ca sa ai un viitor, ci din contra sa te lepezi de trecut, de ceva care nu e.
Singurul timp real care exista e prezentul.

Pentru cei inca lumesti, viitorul e un altfel de trecut, de aceea si devine trecut.
Pentru cei intelepti si curati cu inima, viitorul e o extensie a prezentului, si devine vesnic, prezent.

In acest prezent am libertatea sa-mi fac viitorul, liber de trecut, mi-l concep pana devine prezent.

Marius Mesaje: 60
Trecutul nu e ceva care nu mai este sau a fost.
Trecutul nu e nici macar ceva, fiindca nu exista.

Viitorul nu e ceva care vine sau catre care noi ne ducem.
Viitorul e ceva pe care noi il cream Acum.

Subiecte similare