Sclipiri de moment

Ce este Spiritualitatea? Daca e mai presus de cuvinte, cuvintele nu o pot arata, ci doar indica directia.
Pentru a sti, cel mai bine "gustati" si aflati; intreband, raspunzand, citind /cercetand; oricare ar fi modalitatea, nu conteaza.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Sclipiri de moment

Cine daruieste bucura pe cel care primeste.
Bucuria celui care primeste face fericit pe cel care daruieste.
Daruind, te fericesti.

MarPlo Mesaje: 4343
Ceea ce vedem e propria judecata fiindca Perceptia urmeaza judecata.
Perceptia adevereste mintii ce a stabilit propria judecata.

Vedem ceea ce privim, si privim ceea ce vrem sa vedem;
Prin urmare:
Vedem ceea ce Vrem sa vedem, fiindca vrem ceea ce Judecam.

MarPlo Mesaje: 4343
Cel care isi recunoaste sfintenia vede totul sfant.
Ceea ce vad imi arata ce am decis ca vreau sa vad; fiindca vad ce am ales sa privesc.
Ceea ce percep in cel care e asemeni mie (fratele meu) imi arata (reflecta) decizia a ceea ce vreau sa vad in mine insumi.
De aceea, ca sa vezi nepacatosenia aproapelui tau, fii hotarat [sa vrei] sa-ti vezi propria sfintenie.

Cine a facut interiorul face si exteriorul.
Ceea ce vrei sa vezi inauntru se reflecta inafara.
Oare lumea perceputa e ca o reflexie a vointii mintii?

MarPlo Mesaje: 4343
Gandul apare ca sa fie vindecat, prin Iertare, de iluzia intelesului,
Sau ca sa bucure, cu Viziunea sfant-fericita a Adevarului.

In mintea Omului se unesc toate, pentru a se impaca.
Dupa cum Mintea se impaca cu ele, pentru a fi in pace cu Ea Insasi.

MarPlo Mesaje: 4343
Vocea lui Dumnezeu "se vede" in liniste,
Ochii vad doar ecourile.
Mintea percepe doar reflectia ei.
Judecata lui Dumnezeu se traieste,
Voia Lui e Viata,
Sufletul in Pace o Cunoaste.

MarPlo Mesaje: 4343
Cu cat petreci mai mult intr-un loc ajungi sa-l cunosti mai bine. Cu cat petreci mai mult in inima ta ajungi sa te cunosti.
Nu-i nimic daca te lasi dus de val, doar sa fii atent sa vezi unde te duce. Te-a adus Aici.

MarPlo Mesaje: 4343
Ce am inteles din a mea ne-stiinta (inclusiv aceasta), fiindca in cunoastere nu e nevoie de inteles; e una si aceeasi in sine.
- Corpul se adapteaza la minte, mintea se adapteaza la vointa, vointa se adapteaza la suflet (spirit).
- Nu sunt ceea ce percep (vad, aud, simt, gandesc) ci, cel care percepe.

MarPlo Mesaje: 4343
Cand vederea se vede pe ea insasi, vede ochii vazatorului.
Lumina este adevarul, culoarea e iluzie.

MarPlo Mesaje: 4343
Cine renunta la placere este ferit de reversul ei, si anume durere.
Dar a renunta cu adevarat nu inseamna sa poftesti ceva si sa te abtii, fiindca asa are inca samanta (dorinta) in minte; ci sa recunosti in adevar, cu certitudine ca placerea nu inseamna nimic; e doar o iluzie trecatoare (la fel si durerea); ca umbra unui fum.
Renuntand la o iluzie, de fapt retunti la nimic.

MarPlo Mesaje: 4343
Toate lucrurile, fenomenele, fiintele, tot ce exista impartasesc acelasi scop; scopul celui care le-a creat, denumit Dumnezeu.
Dumnezeu e Pace, Iubire, Compasiune, Iertare, Fericire, ..; toate sunt vocea /chemare pentru Dumnezeu.
Un bolnav e o voce /apel la compasiune. O cearta sau razboi este ecoul vocii pentru Pacea mintii.
Cand cineva ne greseste cu ceva, este vocea pentru Iertare, ca sa invatam iertarea pentru a ne ierta pe noi insine.
In toate putem vedea ecoul vocii cuvantului pentru Dumnezeu; acesta este scopul, functia a ceea ce percepem, sa ne transmita in limbajul perceptiei revenirea la ceea ce avem, si este venic in sufletul nostru; chemare la revenirea acasa, in forma pe care mintea a ajuns sa si-o perceapa.

MarPlo Mesaje: 4343
A judeca ceea ce vezi, inseamna a judeca lumina.
A judeca ceea ce auzi, inseamna a judeca sunetul.
A judeca ceea ce gandesti, inseamna a judeca mintea.
A te judeca pe tine insuti, inseamna ati judeca Sursa, denumit Dumnezeu.
- A nu judeca pe nimeni si nimic, inseamna sa-ti Accepti calea libera catre Adevar.

cata1241 Mesaje: 45
Daca tu nu cunosti adevarul, atunci de ce-l astepti de la cineva?

Adevarata dragoste este atunci cand dai fara sa astepti ceva inapoi.

Vei gasi adevarata fericire atunci cand nu vei mai avea nevoie de nimeni si nimic pentru a fi fericit/a.

Tu nu esti corpul tau, tu nu esti mintea ta, corpul tau este un templu pentru tine, tu esti insasi viata.

Tu nu esti ceea ce gandesti, tu esti ceea ce decizi sa fii.

Mintea ta nu este decat un instrument pentru tine, nu te lasa condus de ea.

Maestrul: Intreaga lume este o iluzie!
Ucenicul: Ce vreti sa spuneti?
Maestrul: Mintea este creatorul ei.
Ucenicul: Nu inteleg!
Maestrul: Perceptia.

In fiecare clipa, mintea ta iti ofera o imagine despre tine si despre lume, care, in adevar, nu este decat o iluzie, insa ea determina tot ceea ce tu simti si traiesti.

Daca vrei sa cunosti adevarul, pur si simplu observa-l.

Ceea ce mintea ta iti spune, si adevarul, sunt doua lucruri total diferite.

Nu exista "relatie de dragoste", exista doar dragoste adevarata, orice altceva este o creatie a mintii umane.