Creare script PHP cu Module, Plugin-uri

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
royal27
Mesaje: 79

Creare script PHP cu Module, Plugin-uri

Salut,as vrea sa creez un script gen module/pluginuri,adica sa intru pe site in ramura install plugins si acolo sa introduc arhiva zip sa o decompreseze si sa instaleze,sa apara automat pe site,ai putea sa imi dai un exemplu de astfel de script?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Nu am un astfel de script si nici experienta in crearea lui. Ca sa faci un sistem php bazat pe module /plugin-uri necesita cunostinte avansate de lucru cu clase si obiecte.
- Sunt cateva tutoriale pe internet. Vezi ce gasesti la cautare: " php plugin system tutorial ".

royal27 Mesaje: 79
MarPlo scrie:Salut
Nu am un astfel de script si nici experienta in crearea lui... Vezi ce gasesti la cautare: " php plugin system tutorial ".
Mersi frumos.

royal27 Mesaje: 79
Am gasit un sistem de plugin care imi activeaza automat scriptul din fisier.plugin.php,in index.php este scriptul asta:

Cod: Selectaţi tot

<?PHP echo $plug->doMethod('anEvent','',true); //initiate observer event processing?>
si in fisierul plugin am asa:

Cod: Selectaţi tot

<?PHP
/*
sample plugin file for plugin class
class name must be unique consisting of all characters preceding the first
decimal point in the file name.
*/
class forum{
  public $menu;
  
  function __construct(){
    $this->menu['title'] = 'Forum';
    $this->menu['link'] = '#forum';
    $this->menu['pri'] = 40;
      
  }
  
  function anEvent(){
    $return = 'testeeeeeeeeeeeeeer<br>';
    return $return;
  }
}
?>
vreau in fisierul plugin sa mai introduc o ramura gen

Cod: Selectaţi tot

$enable = true;
iar in index.php sa introduc asa

Cod: Selectaţi tot

<?PHP echo $plug->doMethod('anEvent','',$enable); //initiate observer event processing ?>
dar nu merge asa....am incercat si cu '$enable' '.$enable.'

Ma poti ajuta te rog?

MarPlo Mesaje: 4343
Daca variabila $enable vrei sa o folosesti in index.php, ca argument la apelarea doMethod(), trebuie definita inainte de apelarea acelei metode, in index.php.

Cod: Selectaţi tot

<?php
$enable = true;
echo $plug->doMethod('anEvent','',$enable);
?>
Functia doMethod() nu stie ce ai in fisierul plugin, ea doar foloseste ce transmiti la argumente; deci nu poti folosi $enable adaugat in fisierul plugin.
Poate trebuie sa faci modificari in functia doMethod(), sau in clasa de la obiectul $plug, ca sa functioneze altfel.
Daca vrei sa faci altceva, poate nu am inteles bine.

royal27 Mesaje: 79
exact cum ai postat vreau sa fac dar enable= true; sa fie in fiecare modul ca in pluginul cu forum sa pun acolo sau sa creez un config.php si sa pun finctia aia pentru fiecare modul dar cred ca tb sa fac modificari in script sa mearga :) mersi am inteles

royal27 Mesaje: 79
Pentru cine e interesat sa creeze in site sistem de module/pluginuri poate sa ia framework-ul PIP de la urmatorul link: http://gilbitron.github.io/PIP/

Subiecte similare