acces doar in anumite pagini

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
midancea
Mesaje: 1

acces doar in anumite pagini

:?: M-a folosesc de scriptul de autentificare de pe acest site si vreau sa stiu unde ar trebui adaugat/modificat codul php pentru ca accesul la anumite pagini din site-ul creat sa fie restrictionat. Vreau ca accesul in aceste "zone", downloadul, uploadul, accesul la chat, etc, etc, etc... sa fie permis doar utilizatorilor logati. Este posibil? Sau trebuie un alt script? :?
Sau asemanator acestui forum daca vrei sa adaugi un comment sa fie nevoie sa fi logat. Eu doresc sa pun in interiorul site-ului si o pagina pentru chat, dar cei care vor sa discute sa fie deasemenea logati....
Multumesc anticipat de ajutor.

P.S. sper ca nu am exagerat cu exemplificarea, dar nu stiu cum sa ma exprim mai pe scurt sa fiu inteles

nikuu2 Mesaje: 22
Salut!
Citat din citeste.html aflat in arhiva scriptului de inregistrare.
- Modul prin care se poate determina afisarea in site a unui continut daca utilizatorul este autentificat si alt continut daca nu e autentificat:

Se poate face prin verificarea existentei variabilei globale $_SESSION['nume']. De exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<?php
session_start();
 if(isset($_SESSION['nume'])) {
 // Executa un cod daca utilizatorul este autentificat
            }
else {
 // Executa alt cod pt. neautentificati
            }
?> 
- Aceasta varianta o puteti folosi in fisiere in care nu includeti "login.php" si lucrati cu "Sesiuni".
Poti face si asa:

Cod: Selectaţi tot

<?php
session_start();
if(isset($_SESSION['nume'])) {
 // Nu executi nimic. Pagina se incarca normal.
}
else {
	header("Location: login.php"); // Face redirectionarea catre pagina cu formularul. Pagina curenta nu se incarca.
	exit; 
}
?>