Accesare Server local in reteaua locala

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
bvlucretiu
Mesaje: 88

Accesare Server local in reteaua locala

Bună ziua
Am un server (wamp) instalat pe un laptop unde am o serie de siteuri proprii pe care le utilizez în scop personal și am o rețea de încă două calculatoare (dektop), legate împreună printr-un router, am acces din fiecare în fiecare la fișiere însă nu știu cum să procedez ca să am acces din cele două la serverul de pe laptop și să pot accesa aceste siteuri proprii direct prin browserul respectivelor calculatoare, trebuie să instalez pe fiecare câte un server local, sau ce ar trebui făcut în acest sens?
Vă mulțumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
"localhost" e doar un nume inlocuitor pt IP-ul local 127.0..0.1. Ca sa accesezi serverul dintr-o retea locala se poate prin adaugarea IP-ului calculatorului unde e serverul, in loc de "localhost".
De exemplu: http://192.168.1.56
- Daca ai vreun Firewall pe acel calculator, trebui setat sa permita accesul la portul 80 si 8080 din retea.
Nu stiu daca trebuie vreo setare in programul Wamp, poate trebuie pus online; poti gasi pe internet raspunsuri la aceasta problema, cautand: wamp access localhost another computer .

- Daca ai rezolvat, poti adauga aici cum ai facut, poate e si altora de folos.

Subiecte similare