Algoritm optimizare cu colonii de furnici

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
patricia
Mesaje: 82

Algoritm optimizare cu colonii de furnici

Buna
Aam nelamuriri cu acest algoritm , va rog daca il cunoste cineva in detaliu, spre exemplu nu inteleg ce e cu tabela de rutare ,am inteles ca se calculeaza dupa o formula:

Cod: Selectaţi tot

a[i][j] = ( (teta[i][j])la puterea alfa ) * (gama[i][j])la puterea beta) / (o suma)
Nu inteleg cine e acest alfa, cine e beta; nu as vrea o anumita implementare , as vrea sa il inteleg, am nevoie sa il implementez eu si de asta am nevoi sa il inteleg;

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Din ce am gasit pe interne, indiciile de putere Alfa si Beta din acea formula sunt doi parametri care controlează raportul importanţei dintre urmele de feromoni şi valorile euristice.
- Daca ALfa = 0 , rezulta exploatare (algoritm Greedy).
- Daca Beta = 0 , rezulta explorare => intensitatea feromonului va fi singurul atribut de decizie.
Trebuie gasite valori echilibrate pentru ambele pentru a imbina exploatarea cu explorarea spatiului solutiilor.

Aceasta este un fragment din documentatia completa (cu formule, explicatii si o problema rezolvata) pe care o poti descarca de aici: Algoritm optimizare cu colonii de furnici .