backup baza de date MySQL

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
andras
Mesaje: 430

backup baza de date MySQL

Salut,
Se poate face backup la o baza de date MySQL din PHP? Exista o clasa specializata? Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Poti instala si folosi PhpMyAdmin. Are optiune de Export (adica Backup) si Import (importare de pe un Backup). Poti Exporta intreaga baza de date sau doar tabele selectate, in diferite formate: sql, csv, zip.

O alta aplicatie pentru backup baza de date mysql in php e MySQLDumper, vezi detalii la: MySQLDumper - Backup MySQL Database.

andras Mesaje: 430
Eu folosesc PhpMyAdmin si de acolo intretin baza de date, dar beneficiarul vrea sa faca el backup din aplicatie. El nu stie nimic legat de informatica, vrea doar sa apese pe un buton pe care scrie Backup. Eventual sa-i instalez aplicatia MySQLDumper si cind apasa pe buton sa-l transfer din PHP in aplicatia MySQLDumper, dar cum fac asta? Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Daca vrei ceva mai simplu pentru beneficiar, poti folosi scriptul din acest fisier (e preluat de la: Php-Mysql Database Backup).
Fişiere ataşate
mysql_backup.zip
(14.14 KiB) Descărcat de 320 ori

andras Mesaje: 430
Functioneaza, exact asa ceva imi trebuia. Am generat apoi am testat cu Import in PhpMyAdmin si e OK.

Subiecte similare