Blocacrea accesului la site al botilor

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
Avatar utilizator
ionatan
Mesaje: 94

Blocacrea accesului la site al botilor

Buna,
Am observat de la un timp in contorul de vizitatori(in baza de date sql) ca siteul este accesatde boti (roboti) de exemplu in aceasi secunda sunt si cate 7-8 accesri de la acelasi ip. exista o madalitate de a interzice accesul acestora? as putea adauga in .httacces anumite instructiuni? cum se pot identifica? dupa userAgent? existo o lista cu ip-urile lor?
Multumesc
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
1. In CPanel, la Awstats - Hosts se afiseaza un tabel cu accesarile serverului, care contine si IP-ul lor.
2. In .htaccess poti sa adaugi o instructiune ca aceasta, sa blocheze accesul ip-urilor specificate.

Cod: Selectaţi tot

order allow,deny
deny from 123.212.11.22
deny from 123.15.11.
allow from all
- Adaugi cate randuri vrei cu deny.

In exemplu dat, al doilea rand are doar 3 numere la ip (deny 123.15.11.), asta inseamna ca blocheaza accesul pe o zona de ip-uri, toate de la 123.15.11.0 pana la 123.15.11.255

- Atentie, pot fi si accesari de boti de la motoare de cautare (google, bing) care acceseaza paginile pt. indexare.

ionatan Mesaje: 94
Am Găsit fișierul log unde sunt stocate toate ip-urile
Dar Cum știu care sunt ale botilor?
Nu m-ar deranja ...cred, dar în statisticile mele de vizitatori și accesări nu as vrea sa se contorizeze Cum as putea sa ignor acele ip-uri Cum detecta cine e bot și cine e utilizator?
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Nu stiu o metoda sigura de a detecta care e ip de bot.
De fapt blochezi ip-urile care te dernjeaza sau care iti par ca au un comportament neobisnuit (vizite forte multe in timp scurt, descarcari multe de fisiere media).

Subiecte similare