Cautare carte cu teorie despre Internet

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
patricia
Mesaje: 82

Cautare carte cu teorie despre Internet

Salut
Am nevoie de recomandare: as dori numele unei carti care sa cuprinda teoria despre internet, web, lucruri elementare (url, protocoale, adrese ip, dns, gazduire,domenii, servere, etc), cu un continut cat mai vast, dar nu foarte tehnic, cat mai clar
pentru un incepator.
Pe net se gaseste teorie, dar in formatie imprastiata ,si uneori mai mult cauti decat citesti, in plus
sunt si multe lucruri explicate gresit.
Multumesc pentru orice idee, am nevoie neaparat de o astfel de carte.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Personal nu cunosc o astfel de carte pe care sa o recomand, dar cautand putin pe Internet, dupa aceste cuvinte: carte despre internet , am gasit cateva cu ceea ce cauti. Dintre acestea, verificand la Cuprins, cred ca se apropie mult ca informatie aceasta carte: " Tot ce trebuie sa stii despre Internet ", vezi la adresa:
polirom.ro/catalog/carte/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-internet-4394/arunca_o_privire_cuprins_1.html
- Astfel de informatii teoretice despre internet cred ca se gasesc si in manuale de informatica.
Ca recomandare online, o sursa buna si de incredere pentru astfel de informatii, teoretice, este Wikipedia. Daca te descurci cu Engleza, sau alta limba de circulatie, incearca sa cauti pe adresa: wikipedia.org ceea ce te intereseaza despre Internet, sau alte domenii.

Subiecte similare