Cea mai buna metoda de conectare la baze de date

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
hi_ella
Mesaje: 40

Cea mai buna metoda de conectare la baze de date

Salut !
M-am uitat peste cerintele firmelor de software cu precadere care lucreaza cu PHP. Acestea specifica si MySQL.
Eu am lucrat in mare parte cu PDO . Care ar fi cea mai buna metoda de conectare la baze de date ?
Stiu ca MarPlo recomanada clasa PDO si MySQLi . Ar fi aceasta suficienta pentru o firma de software ?

Multumesc !

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Dearece "mysql_connect" este anulat din PHP incepand cu versiunea 5.5, nu mai are rost invatarea sau crearea de script-uri folosind acea metoda de conectare la baza de date MySQL.
PHP recomanda utilizarea clasei PDO sau MySQLi. Fiecare are avantaje si lipsuri.
Avantajul principal la PDO este ca se poate folosi si cu alte tipuri de baze de date (SQLite, PostgreSQL, MS-SQL, ...), folosind aceleasi functii; te scuteste de a invata lucrul cu alta clasa si a rescrie script-ul daca trebuie folosit alt tip de baza de date.
Dezavantajul la PDO e acela ca returneaza toate tipurile de date ca tip sir (string), chiar daca in baza de date e de tip intreg (INT), iar in cazul comenzilor Select nu are functie pt numarul de randuri selectate; dar aceste lipsuri se rezolva usor cu cateva instructiuni in php.

MySQLi returneaza tipul de date asa cum e, si are functie pt. numarul de randuri selectate; dar ca dezavantaj ar fi ca lucreaza doar cu baze de date MYSQL, si nu foloseste inlocuitri cu nume in sirul SQL (pentru prepare() si execute() ), ci doar inlocuitor semnu-intrebarii.

Cine vrea sa invete pentru angajare la vreo firma, sau sa poata lucra cu o varietate mai mare de script-uri, ii e de folos sa invete ambele clase, PDO si MySQLi.

Subiecte similare