conectare la fisier SQLite

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
sterica
Mesaje: 285

conectare la fisier SQLite

Salutare,
Am un aparat medical pe care este instalat un linux personalizat si la deschiderea aparatului ruleaza o aplicatie dedicata.
Aparatul prin aplicatia sa, permite conectarea la retea (alocare de IP, etc).
Am reusit sa accesez continutul de pe HDD aparatului conectandu-l la un PC cu Linux si am gasit ca stocheaza datele inregistrate intr-o baza de date SQLite cu extensia .db
Cum as putea accesa fisierul .db cu PHP prin retea, conectandu-ma direct la aparat?

Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pentru conectare la SQLiute cu PDO se foloseste acest format:

Cod: Selectaţi tot

 $conn = new PDO('sqlite:/home/username/path/filename.db') or die('Could not open db');
 
 //Example - "sqlite:/home/marplo/webseite.db"
Dar ca sa-l accesezi de pe alt HDD, nu stiu cum.
Poate merge editat open_basedir in php.ini.

sterica Mesaje: 285
Am reusit sa ma conectez prin retea la aparatul medical, pentru ca in aparat este un server samba.

Cod: Selectaţi tot

<?php
$db = new PDO ('sqlite://192.168.1.214/database.db');

$sql = "SELECT * FROM patient";

$res = $db->query($sql);

while ($row = $res->fetch()) {
	echo $row['ID'] . ' ' . $row['LastName']. ' '.$row['FirstName'].'<br>';
}

?>
Conexiunea a reusit pentru ca m-am conectat in prealabil prin Win + R (run) am scris IP-ul, am introdus datele de logare.
Cum as putea introduce in codul meu si datele de logare pentru a nu mai fi nevoit sa fac conexiunea manual prin Win+R ?
Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Cu functiile exec() si system() se pot executa comenzi de sistem sau programe (fisiere .bat, .exe) de pe hard.
Poate iti e de folos exemplu si comentariu de la: https://www.php.net/manual/en/function. ... php#123769

Subiecte similare