Despre domeniu, host si htpasswd

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

Despre domeniu, host si htpasswd

salut.
intrebare 1:
in siteul meu am un script pentru upload fisiere. trebuie cumva ca hostul respectiv sa accepte uploadarea de fisiere sau nu conteaza?
intrebare 2:
dupa ce cumpar domeniul respectiv cum il asociez cu ipul hostului pe care am siteul? e vreo optiune in momentul in care hostez siteul? (inca n-am ajuns aici vreau doar sa ma documentez)
intrebare 3:
cum pot crea pe hostul respectiv fisierul htpasswd cu conturi si parolele respective daca nu am access la comanda run din windowsul hostului asa cum e explicat aici URL: drogoreanu.ro/tutorials/htaccess.php ?
multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
1. In principiu hosting-urile de site-uri permit upload de fisiere pe server in contul tau, cu script PHP. Trebuie doar ca in directorul unde sunt copiate fisierele, PHP sa aibe permisiuni CHMOD de scriere. Asta o setezi tu cand creezi acel director.

2. In pagina de setari unde cumperi acel domeniu trebuie sa fie si o caseta in care sa adaugi DNS-ul. Probabil o sa vezi /afli dupa ce achizitionezi domeniul.

3. Vezi pe net in rezultatele de la cautare: create htpasswd file . Sunt unele site-uri cu generator de fisier htpasswd.

Subiecte similare