Problema Diacritice in Script comentarii cu paginare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
mircea2103
Mesaje: 8

Problema Diacritice in Script comentarii cu paginare

Sal'tare.
Am implementat cu succes scriptul de comentarii cu paginare de pe site, dar din păcate nu reuşesc să scriu comentarii cu diacritice: le inlocuieşte cu "?" (ultimul comentariu). Pot face ceva pentru a rezolva problema?
Adresa paginii: lapsusclub.ro/Articole/test.html
Mulţumesc mult.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Problema poate fi de la php, sau pe partea de mysql. Nu stiu sigur, trebuie verificat treptat, de la adaugare comentarii pana la citire si afisare.
Vezi in tabelul din baza de date cum sunt salvate mesajele, daca sunt cu diacritice sau cu semnul "?".
Pe localhost ai incrcat scriptul, cu fisierele de test?

mircea2103 Mesaje: 8
In baza de date mesajele sunt salvate cu "?". Am pus acolo diacritice, apoi, in articol, comentariul a fost afisat cu ele. Regret, dar ultima intrebare n-am inteles-o: nu sunt expert, ma descurc si eu cu copy-paste ;) . Am copiat pe server exact ce ai spus tu: toate directoarele si fisierele, plus fisierul test.html in care am facut ceva modificari ale textului afisat. Daca esti amabil sa-mi mai dai ceva indrumari, ti-oi fi recunoscator.
Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
- Pe localhost inseamna pe calculatorul personal, cu un program de server, de exemplu XAMPP.

Pentru rezolvarea acestei probleme, in fisierul "class.BaseCM.php" din directorul "comm/" inlocuieste codul de la linia 38:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn->exec('SET CHARACTER SET utf8');
Cu acesta:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn->exec('SET character_set_client="utf8",character_set_connection="utf8",character_set_results="utf8";'); 
- Sau descarca din nou scriptul de pe site (are modificarea facuta).

mircea2103 Mesaje: 8
Yeeeeees! Asta e!
Multumesc mult de tot.
Multa sanatate si Sarbatori fericite!

Subiecte similare