Diferenta dintre un programator junior si unul senior

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
trif
Mesaje: 500

Diferenta dintre un programator junior si unul senior

Buna ziua.
As dori sa intreb care este diferenta dintre un programator junior si unul senior. Cati ani trebuie sa ai pana ajungi junior, dar senior? Pana la ce nivel de cunostinte ar trebui sa aibe un junior, dar un senior.
Astept raspuns.
Multumesc anticipat.
Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Probabil cel mai in masura sa raspunda la aceste intrebari e un programator senior.
Ca opinie personala, cred ca depinde mai mult de valoarea experientei decat de numarul de ani vechime, si anume numarul de proiecte realizate, calitatea si complexitatea lor.
Ca junior PHP cred ca trebuie sa ajungi la nivelul sa cunosti lucrul cu OOP (Clase si Obiecte), cu un CMS public (Wordpress, Drupal) un framework public (CodeIgniter, Zend), si MySQL.
Oricum, unii cer mai mult, altii mai putin, e relativ.

Dar cum nu stiu sigur care e standardul si criteriile de evaluare, nu-mi dau cu parerea mai mult. Poate altcineva cu experienta si cunostinte in modul de evaluare si cerinte ca programator junior si senior va dori sa adauge raspuns.