Eroare in cod jQuery

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
claUdiu
Mesaje: 313

Eroare in cod jQuery

Buna, am facut si eu un mic script cu functii Jquery, iar, cand l-am lansat, nu imi mergea. Eu unul am cautat prin script si nu am gasit erroarea... Scriptul este acesta:

Cod: Selectaţi tot

<html>
<head>
<script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.3.2/jquery.min.js"></script>
<script type="text/javascript">
$(document).ready(function(){

//Hide the div friends and form

$('#friends').hide();

$('#form').hide();

//Show the div friends and form at the click on the div show_friends and show_form

$('#show_friends').click(function(){

$('#friends').slideToggle();

});

//If the div #friends is visible, then rename the div #show_friends with: Hide friends.

if($('#friends').is(':visible')){
$('#show_friends').html('Hide friends');
}

//Show the div form at the click on the div show_form

$('#show_form').click(function(){
$('#form').slideToggle();
});

//If the div #form is visible, then rename the div #show_form with: Hide form

if(#('#form').is(':visible')){
$('#show_form').html('Hide form');
}

//Close the ready document function

});
</script>
</head>
<body>
<div id="form">Aici formul de trimis mesaj privat</div>
<div id="friends">Aici arat prietenii</div>

<div id="show_form">Trimite mesaj privat</div>
<div id="show_friends">Are 10 prieteni</div>
</body>
</html>
Poate are cineva ochii mai buni decat mine (100%) si ma poate ajuta... Ms mult
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
La codul: if(#('#form').is(':visible')) , trebuie "$" in loc de primul '#', adica asa: if($('#form').is(':visible')).

- Daca ai folosi Mozila Firefox, cu addon-ul Firebug, ai vedea indicate erorile in codurile JavaScript.

claUdiu Mesaje: 313
Multumesc mult:). Merge, dar, mai este o problema: nu schimba textul din divul specificat in if cand e visible... ms inca odata)
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Normal ca nu se executa instructiunea cu is(':visible') fiindca acel element e atunci ascuns, iar cand e facut vizibil, instructiunea nu e in corpul acelui eveniment declansat.
Chestie de logica a codului.
Instructiunea cu is(':visible') trebuie executata cand elementul devine vizibil, cam asa:

Cod: Selectaţi tot

$('#friends').slideToggle();
  //If the div #friends is visible, then rename the div #show_friends with: Hide friends.
  if($('#friends').is(':visible')){
    $('#show_friends').html('Hide friends');
  }
});

claUdiu Mesaje: 313
Multumesc inca odata. Merge.
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

Subiecte similare