Eroare includere script meteo

Aici puteti raporta probleme, greseli / erori intalnite pe forum sau in paginile de pe site.
bighy
Mesaje: 2

Eroare includere script meteo

Am incercat sa pun si eu scriptul meteo de la yahoo ( https://marplo.net/php-mysql/script-meteo-yahoo ), dar n-a mers.
Cred ca nu stiu unde trebuiesc uploadate fisierele. Le-am uploadat si in root , apoi si acolo unde am template-ul , pe rand am facut-o, dar nimic.
Trebuie cumva sa umblu si la baza de date? Nici nu stiu unde sa pun codul

Cod: Selectaţi tot

 <?php include('meteo_yahoo.php'); ?>
Prima data l-am pus langa

Cod: Selectaţi tot

<?php include('meteo_yahoo.php'); ?>
si a dat eroare.
Apoi l-am pus in fisierul index.php din root .... si iar eroare: cica nu poate sa defineasca variabila meteo_y . Acum am scos scriptul , dar daca ma puteti ajuta,il pun din nou si veti vedea mai clar eroarea. Mie imi place acest script de meteo , numai ca eu sunt un incepator si nu prea ma pricep la multe. Astept raspuns!
Va multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Am facut modificari in codul scriptului ca sa fie mai usor de inclus in fisiere php din site.
Descarca din nou scriptul si testeaza-l; are un fisier de test.

Pentru test, ca sa vezi daca functioneaza, copie scriptul asa cum e intr-un director in Root (de exemplu creezi un director "meteo_y").
Apelezi in browser adresa: /meteo_y/test.php

- Ca sa incluzi apoi scriptul in fisierul index.php din Root, in acel fisier adaugi:

Cod: Selectaţi tot

<?php include('meteo_y/meteo_yahoo.php'); ?>
- Apoi, in acelasi fisier in care l-ai inclus, adaugi urmatorul cod unde vrei sa afiseze datele meteo:

Cod: Selectaţi tot

<?php echo $meteo_y; ?>
Daca iti apar erori, copiaza-le si posteaza pe forum la acest subiect.

bighy Mesaje: 2
Frate ,merge scriptul :D .... Sunt fericit! Doar un singur lucru nu prea merge .... Harta ... cand dau click pe *vezi harta* se incarca alta pagina cu Google Map pe bara de sus , dar in pagina apare doar o iconita mica taiata si cuvantul* map*
Alta treaba vroiam sa te intreb despre :

Cod: Selectaţi tot

Daca vreti sa fie salvate si fisierele JSON cu datele meteo de la yahoo, stergeti cele 3 slash-uri "///" de la linia 134 din fisierul "meteo-yahoo.php"
La ce ajuta fisierele JSON ? Oricum pana acum e bine! Multumesc pentru script!

MarPlo Mesaje: 4343
S-a rezolvat si cu harta, acum functioneaza.
Descarca iar scriptul. Ca sa fii sigur ca nu se preia arhiva anterioara din cache, ar trebui sa stergi cache-ul din browser inainte de download.

- Fisierele json contin codul cu datele meteo asa cum sunt primite de la yahoo, neprelucrate. Dar scriptul preia datele necesare si le retine in format html pt. afisare, astfel codul in format json nu mai e necesar, decat daca vrei sa le studiezi ca sa modifici scriptul.

Subiecte similare