Eroare MySQLi in Scriptul de Inregistrare / Logare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Mr.Sphirit
Mesaje: 4

Eroare MySQLi in Scriptul de Inregistrare / Logare

Buna ziua , stiu este primul meu post si la primul post ar cam fi trebuit sa ma prezint.
Am venit cu o problema , cam mare care imi blocheaza timp-ul.
Am inceput sa fac o platforma de la 0 lund de aici scriptul pentru Inregistrare Autentificare si Logare .
Insa imi apare o eroare , am incercat sa schimb si db , am incercat sa o introduc intr-un tabel dar nu se creaza,folosesc de test hi2.ro si am incercat pe 2 subdomenii. Eroare pe care mi-o da este :

Cod: Selectaţi tot

Fatal error: Class 'mysqli' not found in /home/hosting/user/domeniu.ro/inreg/users/class.Logare.php on line 64
M-am uitat la linia 64 :

Cod: Selectaţi tot

if($conn = new mysqli($this->conn_datas['host'], $this->conn_datas['user'], $this->conn_datas['pass'], $this->conn_datas['bdname'])) { 
Intrebarea mea este trebuie asa ?

Cod: Selectaţi tot

public function setConn() {
    // Daca se conecteaza cu succes la baza de date MySQL, seteaza TRUE variabila $con_bd, ce e folosita pt. verificare
    if($conn = new mysqli($this->conn_datas['host'], $this->conn_datas['user'], $this->conn_datas['pass'], $this->conn_datas['bdname']))
	{
      $sql = "SET NAMES 'utf8'";
      $conn->query($sql);
      $this->conn = $conn;          // adauga conexiunea in prop. 'con'
    }
    else if (mysqli_connect_errno()) $this->eror = 'Conectare nereusita la MySQL: '. mysqli_connect_error();
    return $this->conn;
  }
Deoarece stiu ca { (deschide o functie) si } (inchide functia)

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Script-ul foloseste PHP cu functiile MySQLi. Eroarea indica faptul ca pe acele hosting-uri PHP-ul instalat nu are si MySQLi.
In cazul asta scriptul trebuie refacut.
Ori rescrii operatiile SQL din script ca sa foloseasca de exemplu PDO, sau varianta veche cu functii php_mysql, ori folosesti de test pe calculatorul personal, localhost (de exemplu cu XAMPP).
Sau mai poti astepta o saptamana, daca Dumnezeu vrea o sa pun o varianta imbunatatita a acestui script.

Mr.Sphirit Mesaje: 4
Dami un exemplu cum trebuiesc rescrise te rog frumos .
Daca nu ai timp sa imi explici astept pana saptamana vitoare , multumesc foate mult , si chiar nu stiam de mysqli.

MarPlo Mesaje: 4343
Daca nu stii de mysqli si pdo, incearca sa studiezi lectiile php-mysql de pe site.
Nu am cum sa dau exemplu, trebuie modificata metoda setConn() si executarea interogarilor $sql.

Subiecte similare