Erori in utilizare script de pe site de creare CMS

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Mikell
Mesaje: 4

Erori in utilizare script de pe site de creare CMS

Multumesc pt script in primul rând. am introdus tot si nu ma lasa sa incarc meniu si pagini in site .De fapt nu ințeleg ce este meniu.
Dă următoarea eroare:

Cod: Selectaţi tot

1007 : Can't create database 'lucru'; database existsBaza de date lucrudb a fost selectata

Warning: fopen(pagini/1.htm) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in C:\xampp\htdocs\pagini\add_del.php on line 93

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in C:\xampp\htdocs\pagini\add_del.php on line 96
Fisierul 1.htm nu a putut fi salvat in pagini
Adauga meniu nou - Adauga pagina noua

Sterge intreg meniul - Sterge pagina

Pagina principala

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Nu stiu ce modificari /editari ai facut in script. Pare ca ai adaugat /copiat coduri si din alte tutoriale.
Apar 2 baze de date in eroare: "lucru" si "lucrudb". Pare un ghiveci de cod.
Acel script e de fapt in cadrul unui tutorial, prin urmare scopul e de a fi studiat amanuntit, sa-i intelegi logica si functiile cum se face un CMS simplu; apoi sa-l poti modifica si dezvolta.
PHP nu e doar Copy+Paste, trebuie sa stii ce face codul la care lucrezi, si ce anume sa modifici.

Incearca sa-l iei de la inceput, cu studiul de rigoare, linie cu linie, si cu explicatiile din tutorial. La functiile pe care nu le intelegi ce fac poti cauta pe siteul php.net despre ele.

Mikell Mesaje: 4
Mulțumesc de răspuns.Am mai avut erori înainte de a expune mesajul pe forum, dar le-am rezolvat. Acum mă depășește și ași fi vrut puțină atenție din partea cuiva. Problema este la deschiderea fisierului $thefile (codul este mai jos) din add_del.php. Proprietatea "xb"(executa si binary) de deschidere este problema care nu stiu cum sa o repar.
Mulțumesc de răbdare și sper să nu fi deranjat .
Am incercat si cu "wb" in loc de "xb" si e aceasi eroare.

Cod: Selectaţi tot

// Seteaza locatia si numele pt. salvare pe server, cu extensia $ext, definita in admin.php
$thefile = $dir. "/". $pagina. $ext;
$ad_file = fopen($thefile, "xb");
 
Da urmatoarea eroare dupa incercarea de a adauga un meniu nou din Admin, de exemplu: "ff.htm" cu scriptul din "add_del.php":

Cod: Selectaţi tot

Warning: fopen(pagini/ff.htm) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in C:\xampp\htdocs\pagini\add_del.php on line 94
Nu a fost deschis fisierul

MarPlo Mesaje: 4343
Tocmai am testat scriptul, si functioneaza.
Eroarea indica faptul ca nu e fisierul "ff.htm" in directorul "pagini"; probabil PHP nu poate sa-l creeze.
Fisierul "add_del.php" (si celelalte fisiere PHP) trebuie sa fie in afara directorului "pagini/".
Incearca scriptul asa cum e pe "MarPlo.net" (pe calculatorul tau), fara alte mutari de fisiere si modificari, decat cele pt conectare la baza de date; iar pe alt server de pe net, seteaza permisiuni CHMOD 0777 la directorul "pagini".

Mikell Mesaje: 4
Multumesc mult, Merge.

1.Cum modific continutul unei pagini daca am gresit fara sa o sterg?
2.Cum fac ca textul sa "curga" pe langa o imagine, adica imaginea sa fie in text fara spatii goale?
Poate cineva să-mi spuna, pls?

MarPlo Mesaje: 4343
Pentru punctul 1., vezi raspunsul de la pagina: scripturi-site/adaugare-modificare-meni ... -t801.html .
La punctul 2., poate stie altcineva, sau intreaba la sectiunea HTML - CSS.

Subiecte similare