formular + Mysql ajutor

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Wayn3
Mesaje: 111

formular + Mysql ajutor

deci intr-un formular folosesc un camp de tip " select " care contine mai multe orase .. as dori sa stiu cum fac sa inregistrez in baza de date , elementul selectat in formular ...

claUdiu Mesaje: 313
pai e simplu la select ii dai un nume ex: <select name="nume"> si dupaia fki si la option un value de ex: <option value="ceva de selectat">ceva de selectat</option> si dupaia in fisierul care primeste datele fki : $optiune=$_POST['nume']; nume vinde de la numele facut in <select name="nume"> si dupaia fki conn la db + adaugare in db si adaugi optiunea $optiune si e gata;)

Sper ca ai inteles :D
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Corectare, la campurile <option> se adauga atributul value="valoare_camp" (fara name="").
Atributul "name" se atauga doar in tag-ul <select> ce contine acele campuri <option>.
Vezi si tutorialul: Preluare date din formular si adaugare in baza de date MySQL

Wayn3 Mesaje: 111
multam fain .. am inteles .. stiam ceva de genul asta dar nu eram sigur ca functioneaza .. asa ca am vrut sa ma asigur ... mai am o intrebare
daca eu am un tabel in db cu obtiunea selectata de mai sus .. de exemplu obtiune: botosani ... vreau sa fac un meniu de cautare in care sa caute doar liniile din db ce contin orasul botosani

MarPlo Mesaje: 4343
Cam asa:

Cod: Selectaţi tot

$oras = 'botosani';
$sql = "SELECT * FROM `nume_tabel` WHERE `col_orase`='$oras'";
// ...

Wayn3 Mesaje: 111
si apoi cu alte variabile pot extrage celelalte date din tabel presupun .. nu ? :-?

MarPlo Mesaje: 4343
Presupune - incearca - te convingi :)

Subiecte similare