Glume Seci sau cu miez Spiritual

Ce este Spiritualitatea? Daca e mai presus de cuvinte, cuvintele nu o pot arata, ci doar indica directia.
Pentru a sti, cel mai bine "gustati" si aflati; intreband, raspunzand, citind /cercetand; oricare ar fi modalitatea, nu conteaza.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Glume Seci sau cu miez Spiritual

Un tata urmarea un meci de fotbal; isi cheama copilul care ave 7 ani si incepe sa-i spuna despre fotbal si cele doua echipe care jucau.
Apoi il intreaba pe copil:
- Cu ce echipa tii?
Copilul raspunde:
- Cu cea care castiga.
- Si care vrei sa castige? intreaba tatal.
- Cea care nu pierde.

MarPlo Mesaje: 4343
Un calugar caruia ii placea viata solitara, retrasa, fara randuielile bisericesti; petrecea timpul in chilia lui si in padurea din apropiere.
Pentru a implini totusi datoria de calugar, mergea o data pe saptamana la slujba liturgica in biserica.
Inainte sa plece la biserica spunea in chilia lui:
- Doamne, plec la biserica; ne gasim cand ma intorc.

MarPlo Mesaje: 4343
Un carabus cam impiedicat se intalneste cu un miriapod.
Carabusul, uimit de cum se misca miriapodul il intreaba:
- Domnule miriapod, cum puteti sa mergeti atat de usor cu asa multe picioare? Eu am doar patru si tot ma mai impiedic in cate unul.
Carabusul sta sa se gandeasca cum isi muta fiecare picior; dar de cand a inceput sa-si gandeasca mersul nu a mai putut sa mearga.

MarPlo Mesaje: 4343
Trei frati s-au decis sa incerce sa stea o ora fara sa vorbeasca, intr-o camera in meditatie.
Dupa vreo 3 minute unu din frati spune celui de la geam:
- Mai bine inchide geamul, e zgomot de afara.
- De ce ai vorbit? Trebuia sa tacem, spune acela.
- Eu sunt singurul care a tacut, spune al treilea.

MarPlo Mesaje: 4343
La o clasa primara invatatoarea spune copiilor:
- Cine are carte are parte si ajunge om mare; dar cine nu invata si nu isi face temele ajunge un Nimeni.
La urmatoarea ora, de religie, profesorul povesteste elevilor despre creatie; ca Dumnezeu a creat Lumina, cerul si pamantul, ca Dumnezeu este Iubire si tot ceea ce exista e creat din Iubire.
Unul din elevi intreaba:
- Pe Dumnezeu cine l-a creat?
- Nimeni, raspunde profesorul.
Copilul nu prea a inteles mare lucru, dar a tacut.
Acasa, cand parintii lui urmareau stirile la TV mama lui spune:
- Ce o fi cu lumea asta, parca nu mai e Dumnezeu?!
Copilul spune:
- Lasa mama ca de azi nu mai invat, nu mai fac temele si devin un Nimeni, apoi il creez pe Dumnezeu.

cata1241 Mesaje: 45
Atunci cand mintea omului este tacuta, se aude vocea lui Dumnezeu, spunand: "Nu este nimic de spus".

MarPlo Mesaje: 4343
Fara sa citeasca plancarda, un budist intra intr-un restaurant cu specific: carne si peste.
Ospatarul intreaba:
- Cu ce doriti sa va servim?
- Ceva vegetarian, spune budistul.
Ospatarul, care nu cunostea termenul, intreaba pe un coleg:
- Ce inseamna vegetarian?
- Care nu mananca carne; raspunde acela.
Ospatarul aduce budistului o farfurie cu o friptura mare.
Budistul indignat:
- Ce e aceasta, va bateti joc? Am cerut ceva vegetarian.
Ospatarul raspunde:
- Domnule, va asigur ca aceasta portie provine dintr-o vacuta care sigur a fost vegetariana.

MarPlo Mesaje: 4343
Greva Sanatoasa
Pe timp de vara un baiat a baut suc rece de la frigider. A doua zi il durea gatul incat nici apa nu mai putea sa bea.
A mers la medic, iar acela l-a internat in spital pentru tratament supravegheat.
La spital, cand a vazut in ce hal arata camerele, cu pereti crapati, paturi ruginite, saltele murdare; iar toaletele un dezastru; baiatul s-a dus la seful de sectie si a spus.
- Vreau sa-mi faceti externarea si sa iau tratamentul acasa.
- De ce, mai aveti de stat doua zile? raspunde doctorul.
- Findca spitalul acesta e un dezastru; in plus, pana nu sunt renovate spitalele, voi face greva, Nu ma mai imbolnavesc!

MarPlo Mesaje: 4343
- Mami, vreau un frăţior.
- Dar tocmai ai primit unul.
- Vreau altul.
- Ei bine, nu se poate atât de repede. E nevoie de timp pentru a face un frăţior.
- De ce nu faci şi tu ce face tata la fabrică?
- Şi ce face?
- Pune mai mulţi bărbaţi la lucru.

Mai multe credinte si invataturi nu grabesc cunoasterea de sine. E suficient sa te dedici cu daruire unei singure credinte, iar iluminarea vine de la sine la timpul ei.

MarPlo Mesaje: 4343
Doresc să devin un predicator al Adevărului.
- Eşti pregătit să fii ridiculizat, ignorat şi adesea înfometat pană la varsta de 45 de ani?
- Da. Dar spune-mi, ce se va întampla după ce voi avea 45 de ani?
- O să te obişnuieşti.

MarPlo Mesaje: 4343
Turistul:
- Oamenii din localitatea asta par saraci, dar nu sunt deloc preocupati.
Inteleptul:
- Asta pentru ca nu se uita niciodata la ceas.