Google - Indexare link-uri care nu exista

Search Engine Optimization, discutii, tehnici legate de optimizare si indexare site web in motoarele de cautare, Google, Yahoo, Bing.
Avatar utilizator
trif
Mesaje: 500

Google - Indexare link-uri care nu exista

Buna ziua,
Am o problema si nu stiu cum s-a facut asta.
Google a indexat link-uri care nu exista. De exemplu:
site.ro/index.php/pagina.php
sau
site.ro/index.php/folder/pagina.php

Cum as putea sa fac ca sa nu mai imi indexeze link-urile care nu sunt corecte?

Astept raspuns.
Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Din ceea ce stiu, google ia in considerare spre indexare link-uri si daca sunt gasite pe alt site; si nu neaparat sub forma de link (cu <a>) ci si adresa scrisa intr-un text.
Daca acele link-uri returneaza pagina de eroare (404, 500, etc.) se poate sa fie listate in Google Webmaster Tools, la Crawl Errors. Acolo, daca dai clic pe o adresa va apare o fereastra in care poate fi un meniu "Linked From" care indica unde a gasit acea adresa. Asa iti poti da seama daca problema e de la site-ul tau, sau indexarea e din alte site-uri.

trif Mesaje: 500
Buna ziua,
NU este de la alte site-uri.

Nu stiu de la ce.

Daca aveti alta variante de rezolvare.

Astept raspuns.
Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Verifica in Google Webmaster Tools, la Crawl Errors, poate gasesti vreun indiciu in ce pagini apar acele link-uri.
Iti pot spune din ce stiu, dar pt. rezolvare, daca e de la site, e nevoie sa gasesti sursa problemei.

Daca e tag <base> in codul html, acela functioneaza ca baza la link-urile cu adrese relative din site.
Daca paginile care nu exista nu afiseaza o pagina standard de eroare (401, 404) ci un continut cu meniu care are link-uri catre alte pagini inexistente, relative la adresa din url (care e gresita), efectul se auto-mentine.
- Salutia ar fi ca in scriptul site-ului sa verifici adresa /numele paginii accesate, si daca nu e inregistrat continut pt ea, sa faci cu header() un status de eroare si incluzi un fisier html cu o pagina standard Error 404. Asa, in timp, acele adrese vor fi anulate din indexare.

Cod: Selectaţi tot

if($no_page){
  header( 'HTTP/1.1 404 Not Found' );
  include($_SERVER['DOCUMENT_ROOT'] .'/404.html');
  exit();
} 

trif Mesaje: 500
Buna ziua,
si pe site-ul marplo dar si pe forum este aceasi problema marplo.net/forum/index.php/index.php/google-indexare-link-inexistent-t2300.htm#p9503

dar nu se vede urat si nici nu se indexeaza gresit. la mine nu se vede nici bine dar si se indexeaza gresit.

Astept raspuns. Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Pe acest site nu sunt indexate deoarece scriptul returneaza un status "HTTP/1.1 404 Not Found", iar motorul de cautare nu indexeaza asa ceva. Poti face cu acel cod dat mai sus.
Iar in .htaccess e asa (si sunt in root fisiere 401.html, 404.html):

Cod: Selectaţi tot

ErrorDocument 401 /401.html
ErrorDocument 404 /404.html

# Blocheaza accesul in directoarele ce nu au un fisier "index"
Options All -Indexes

Subiecte similare