Idee script schema stadion cu bifare locuri cumparate

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
petos
Mesaje: 5

Idee script schema stadion cu bifare locuri cumparate

Salutare la toti.
Vreau sa fac un site de vinzarea biletelor la fotbal si m-am ciocnit cu o problema,
As vrea ca utilizatorul cind acceseaza site-ul sa-i apara schema stadionului, astfel selectind un loc din oricare tribuna sa-i apara formularul de completare al a biletului, apoi automat locul selectat pe schema stadionului sa fie bifat cu un 'x' (in sens ca deja acesta nu mai poate fi cumparat).
Poate cineva sa-mi dea o idee.?
Ms. frumos.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Ca idee, in primul rand ar trebui un tabel in baza de date cu toate locurile de pe stadion, si o coloana la fiecare, cu valoarea 0 pt liber si 1 pt cumparat.
La partea de grafica, schema ar putea fi creata din element HTML /tag pentru fiecare loc, cu ID unic (cel din baza de date). Daca acel loc are valoarea 1 in baza de date, se adauga "x" in acel tag.
Designul se face cu CSS.
Apoi trebuie si un script JavaScript /Ajax ca atunci cand se da clic pe un loc liber sa apara formularul de completare al biletului (cu id-ul locului in formular), iar la trimiterea datelor, sscript-ul Ajax sa trimita pe server pt a adauga valoarea 1 la acel locb /id in baza de date.

petos Mesaje: 5
De fapt eu la o schema m-am gindit...spre exemplu national arena..mai bine ar fi sa impart imagine pe locuri?

Subiecte similare