Includere fisier css cu javascript

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
adrian_ady
Mesaje: 80

Includere fisier css cu javascript

Salut,
am un script pentru accept cookies. Js-ul minificat contine si css-ul. Imi este greu sa fac anumite schimbari(culoare, font, etc.) datorita 'aglomerarii' de date si vreau sa fac ca js-ul sa foloseasca un css extern pe care sa-l pot modifica mult mai usor. Inainte de a posta aici am incercat cateva variante dar nu am reusit; ma ajutati?
Iata expresia de schimbat:

Cod: Selectaţi tot

jQuery("head").append('<style type="text/css">' + this.options.css + "</style>");

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Fisierul css extern se include cu tag <link>.
Poti sa folosesti aeasta functie ca sa incluzi un fisier css in pagina html:

Cod: Selectaţi tot

// adrcss is the address of the css file
function loadCss(adrcss) {
  document.querySelector('head').insertAdjacentHTML('beforeend', '<link rel="stylesheet" href="'+ adrcss +'" type="text/css" />');
}

//usage
loadCss('address/file.css');
Sau cu jQuery:

Cod: Selectaţi tot

var adrcss ='address/file.css';
$('head').append('<link rel="stylesheet" href="'+ adrcss +'" type="text/css" />');

adrian_ady Mesaje: 80
'neatza,
nu am reusit sa rezolv. Este foarte probabil ca nu este suficienta inlocuirea sau stergerea

Cod: Selectaţi tot

jQuery("head").append('<style type="text/css">' + this.options.css + "</style>");
Dau mai jos linkul pentru scriptul ce-l folosesc (evident, varianta free). In acest fel este mult mai
usor de inteles situatia de rezolvat.
civicuk.com/cookie-control/pricing

MarPlo Mesaje: 4343
Din ce am vazut, acel script necesita crearea unei configuratii pe pagina lor, apoi sa obtii un API key, .. Nu ma complic cu asa ceva.
Codul dat in raspunsul anterior arata cum se poate include in pagina un fisier css cu javascript.
Daca problema e alta, acel script ar trebui sa aibe niste instructiuni de utilizare.
- Poti sa deschizi un subiect nou cu codul pe care-l folosesti, si unde nu te descurci.

adrian_ady Mesaje: 80
Asa este, fara acel API Key nu se pot face probe altfel incarcam eu undeva acele fisiere sa poata fi accesibile si studiate. Poate se va gasi cineva care sa fie direct interesat de implementare si sa descopere ce modificari trebuie facute.

MarPlo Mesaje: 4343
Din ce am inteles dupa ce am citit mai atent primul post, acel cod JS adauga un tag <style> cu proprietati css care sunt definite tot in codul javascript.
Ai putea sa incarci fisierul css extern tot in tag <style>, folosind proprietatea @import .
Incearca sa inlocuiesti codul JS initial:

Cod: Selectaţi tot

jQuery("head").append('<style type="text/css">' + this.options.css + "</style>");
Cu acesta:

Cod: Selectaţi tot

jQuery('head').append('<style type="text/css"> @import url("adresa/fisier.css"); </style>');

MarPlo Mesaje: 4343
Am sters acea postare; am incercat sa ajut cu ce am stiut, mai mult nu ma bag in acel script.

Subiecte similare