Inregistrare clic pe reclame

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
aionys
Mesaje: 2

Inregistrare clic pe reclame

Buna ziua ,
am si eu o problema , vreau sa adaug reclame pe site si as dorii sa stiu care dintre userii mei dau click pe ele deci daca stiti vreun script care poate fi modificat astfel incat sa imi arate care userii dau click pe reclame si daca se poate sa arate asta la profilul lor !
aveti idee de vreun script?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Daca reclamele sunt de tip Google AdSense, sau alte firme asemanatoare, ei interzic astfel de practici.
Daca sunt reclame /bannere private, cu link-uri adaugate de tine, poti adauga in link: onclick="return functieAjax()" , iar functieAjax() apeleaza un script de pe server care sa contorizeze acel script la utilizatorul atentificat (dupa date din sesiune).
Sau poti face ca reclama pusa de tine sa deschida un fisier PHP care face inregistrarea click-ului, apoi redirect la ce adresa trebuie, in functie de o valoare adaugata in URL.

aionys Mesaje: 2
majoritatea reclamelor sunt private ,
cred ca e mai simplu cu return functie , desii o sa am ceva probleme la contorizare !