inregistrare site

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

inregistrare site

salut. siteul pe care il voi termina va fi folosit de anumite firme pentru a-si publica reclamele contracost desigur.
acum partea la care nu ma pricep(hartogaraia) este ce trebuie sa fac ca totul sa fie legal?
unde trebuie sa inregistrez siteul? trebuie sa inregistrez si un nume de companie un srl de exemplu? din cate stiu la registrul comertului si la anaf. sau se poate si varianta in care doar imi declar veniturile fara sa mai inregistrez siteul la toate astea? daca da cum declar veniturile si la cat timp?
daca nu, unde trebuie sa merg pentru inregistrare si cum se procdeaza? puteti sa-mi spuneti toti pasii va rog frumos?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Nu ma pricep la chestiunile astea birocratice, dar daca ar fi sa fac un astfel de site, asi face asa.
Numele domeniului l-asi inregistra la namecheap.com , nu conteaza prea mult unde inregistrezi domeniul, se poate si la alta firma de hosting. Iar daca domeniul e .ro, l-asi inregistra la rotlld.ro . Fara creare companie, sau srl.
Apoi ste-ul il gazduiesc la o firma de hosting, de exemplu acesta e la fastweb.ro.
Cat priveste achitarea impozitului pe castig-uri de pe urma site-ului, cred ca se poate face ca si profesorii care dau meditatii in particular, se declara veniturile pe proprie raspundere si se achita impozitul o data pe an la agentia fiscala, la sfarsitul anului (sau inceputul anului viitor), pt. castigul obtinut in anul curent.

Daca vrei sa dai chitanta legala clientilor, fara sa iti faci firma, te poti inregistra ca PFA (Persoana Fizica Autorizata), gasesti detalii pe net.

- Daca cineva stie mai mult si bine despre aceste lucruri, din experienta, sa scrie aici, poate e de folos celor interesati.

Subiecte similare