Intrbare administrare site, identificare cod html

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Ovidiu
Mesaje: 2

Intrbare administrare site, identificare cod html

Buna

Gasesc foarte utile aceste tutoriale despre situri web. Sunt cam la inceput. Cineva mi-a propus sa intretin un site. Am acces la el prin CPanel dar nu prea pot sa identific un meniu de pe site cand el este deschis in browser si corespondentul fisierului html din CPanel/File Manager. Daca cineva poate sa-mi dea un sfat cum sa fac.
Nu se poate administra situl cu un alt program mai simplu ? De ex Joomla.
Multumesc pentru intelegere.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut si bun venit pe forum.
Depinde cu ce script sau CMS e facut acel site. Meniul respectiv poate sa nu fie intr-un fisier anume, daca e facut cu un CMS, probabil ca meniul e generat dinamic intr-un fisier php, posibil apoi folosit printr-un template.
Din CPanel se poate administra fisierele si scripturile de pe server, dar partea de cod a site-ului, daca e vorba de un CMS sau un script profesionist, se poate administra din Panoul de Administrare al acelui script prin care e facut site-ul.
Deci trebuie sa stii cu ce script /CMS e facut site-ul si sa te loghezi in panoul lui de Administrare. Sau, daca nu e cu un script care sa aibe Admin Panel, daca stii php, trebuie verificate fisierele php ale scriptlui ca sa gasesti unde si cum e generat codul html.

Ovidiu Mesaje: 2
Va multumesc pentru raspuns.
Ma iertati ca revin! Cine ar putea sti cu ce script/CMS este facut sit-ul. Cei care il gazduiesc?
De la ei sa primit acesul in CPanel. In Cpanel/File Manager gasesc si fisiere cu extensia PHP si un director Template unde am gasit imagini de fond de pe site! Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Firma de hosting doar ofera spatiu pe server. E treba celui care a cumparat ce script-uri instaleaza in acel spatiu.
Ar trebui sa intrebi pe cel care ti-a dat accesul la server despre ce script php /cms a instalat.
Daca e un script /CMS profesionist, ar trebui sa aibe un fisier Readme sau ceva documentatie despre el; sau in pagina index afisata in browser, ori in sursa html a paginii, ar trebui sa se gaseasca un link sau text cu legatura la acel cms. Asa au Wordpres, Drupal, Joomla, PhpBB, etc.

Subiecte similare