Intrebari despre Framework

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
evident
Mesaje: 168

Intrebari despre Framework

Am mai multe intrebari despre framework.

1. Ce este un framework?
2. Cum folosesc un framework?
3. La ce ma ajuta un framework?
4. De ce toate firmele care angajeaza programator php cer asa ceva?

Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Personal nu folosesc nici un Framework PHP, dar din ce cunosc pot spune ca:
1. Un framework e o colectie de functii /clase care pot fi utilizate in scriptul ce foloseste /(are inclus) acel framework. De exemplu jQuery e un framework JavaScript.
2. In general se include fisierul in script, apoi se lucreaza cu clasele /functiile din el; gasesti la fiecare framework instructiuni si exemple de utilizare in documentatia lui.
3. Un framework ajuta sa creezi instructiunile si codul mai repede, nu mai scrii de la zero functiile /clasele care iti trebuie pt diferite operatiuni, ci utilizezi direct pe cele create in acea aplicatie.
4. Cred ca firmele cer cunoasterea si lucrul cu un framework (si CMS) deoarece in cazul cand la proiectele lor nu mai poti lucra, se gasesc mai usor persoane care cunosc deja acel framework si pot continua sau modifica proiectul in continuare, nu mai stau sa studieze codul si logica functiilor create de o persoana. La fel, daca proiectul /site-ul e dat cuiva, acela poate gasi persoane care stiu acel framework pt. diferite mici modificari la site, fara sa apeleze firma respectiva.

evident Mesaje: 168
Multumesc pentru raspunsul anterior, m-ai dezghetat putin.
Acum mai am o intrebare.Cum il folosesc framework-ul asta?Adica cum sa il includ la mine in site sau fisier?Un exemplu/link/tutorial ar fi foarte bine venit.

Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Sunt mai multe framework-uri pentru PHP, de exemplu, cei mai folositi sunt: Yii, CodeIgniter, CakePHP, Zend, Sympfony.
Fiecare are modul lui de aplicare, specificat in documentatia lui si in exemple pe site-ul lor.
Sau poti gasi pe net, cautand "tutoriale framework-ul respectiv".