Multiple Select Drop Down list - Transfer date in alt tabel

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Avatar utilizator
Senior70
Mesaje: 23

Multiple Select Drop Down list - Transfer date in alt tabel

Sal !...Incercand sa folosesc intr-un proiect softul " Multiple select drop down list ", m-am blocat la urmatoarea problema:
Vreau ca atunci cand se selecteaza din tabel informatia dintr-o coloana, sa o pot trimite intr-un alt tabel, in ordinea extragerii ...
Adica; softul citeste dintr-un tabel din coloana "Domenii", din coloana "Sectiuni" si din coloana "Optiuni", acele selectii pe care le bifez in listele respective si vreau sa trimit acele selectii intr-un alt tabel in ordinea in care le-am selectat ...
Am vazut in Multiple select ...

Cod: Selectaţi tot

for($i=1; $i<=$key; $i++) {
  $ar_where[] = '`'.$ar_cols[$i-1].'`='.$_SESSION['ar_cols'][$ar_cols[$i-1]];
ca aici pot gasi selectiile facute la fiecare coloana, dar nu stiu cum le pot transfera pe fiecare, in ordinea selectata, in alt tabel ...
SAU, cum pot scoate din rezultatul final $re_html , informatiile selectate, pentru a le putea trimite intr-un alt tabel ???
Este necesar sa intervin si in codul AJAX ( unde inca nu sunt prea documentat ) ?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Variabila $_SESSION['ar_cols'] e un array in care sunt retinute selectiile facute, coloana din tabel si valoarea selectata.
Aceasta variabila o poti folosi in alt fisier php, care sa aibe session_start(); la inceput, si poti extrage din ea datele care te intereseaza, parcurgand $_SESSION['ar_cols'] cu foreach().
Daca aplici:

Cod: Selectaţi tot

var_export($_SESSION['ar_cols']); 
vei vedea ce date contine.

Sau, te poti folosi de $wval, contine valoarea curenta selectata.

Cod: Selectaţi tot

if(isset($wval)){
  //Se adauga $wval in alt tabel
} 
Daca iti e de folos:
- $_POST['col'] - contine coloana selectata.
- $_POST['wval'] - contine valoarea selectata din acea coloana.

Subiecte similare