Nelamurire diferenta timp si citire fisier in Script meteo

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
nicusorilie
Mesaje: 17

Nelamurire diferenta timp si citire fisier in Script meteo

Cod: Selectaţi tot

...
// Daca fisierul cache exista, are date si e mai recent de 1.5 h, il preia
// altfel, preia array-ul cu datele meteo din XML, returnate de getXMLdata()
if(file_exists($this->meteo_html) && filesize($this->meteo_html)>20 && time()-filemtime($this->meteo_html)<5400) {
...
Time ar fi ora curenta (ma rog, convertit in secunde), iar filemtime ar fi ora la care a fost creat/salvat/luat fisierul.

Nu inteleg de ce aici avem semnul de mai mic... Nu trebuia sa fie invers (adica semnul de mai mare)? Adica daca diferenta de timp este mai mare de o ora jumate (adica fisierul din local este mai vechi de o ora jumatate), atunci sa se duca si sa ia de pe serverul Yahoo noul fisier si sa-l salveze/suprascrie in local (peste cel existent), nu? Gresesc eu ceva? Imi scapa mie ceva?

Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Felicitari pentru interes in studierea codului.
E corect cum e in script, fiindca acea linie de cod se refera la citirea dateleor din fisier, daca timpul de cand a fost creat e mai mic de 5400 secunde ia datele din el (ca sa acceseze mai rar serverul yahoo). Altfel (acel "else"), fiind mai vechi, sau inexistend, preia datele de la yahoo, caz in care rescrie si fisierul.

dim Mesaje: 61
Salut
Am scazut timpul de la o 1,5H la 30 minute nu cred ca afecteaza foarte mult traficu de pe servar??? si totusi am cateva erori in afisarea temperaturi si al fotografiei (ex.: imi afiseaza poza cu senin ziua in conditiile in care ar trebui deja sa puna poza cu senin (noapte) ) si in codu xml preluat am observat ca am timpu cu o ora in urma, crezi ca de acolo e problema???

MarPlo Mesaje: 4343
Cel mai probabil e de la diferenta de timp. Fisierul xml de la yahoo e facut pe serverul lor, la ora de pe acel server.
Daca diferenta e de 1 ora, ar fi indicat sa pui timpul de actualizare la 61 minute.

Subiecte similare