Parere Site pentru softuri, Blog sau CMS de la zero

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
legendary
Mesaje: 14

Parere Site pentru softuri, Blog sau CMS de la zero

Ma tot stresez cu o problema simpla, dar care poate da batai de cap daca nu aleg bine.
Vreau sa creez un site unde sa postez diferite programe open-source create de mine. Dar este o problema: daca-mi fac blog, s-ar putea sa uit sa mai programez in php. Iar daca-mi fac un site de la zero o sa dureze enorm de mult; dar o sa am avantaje cu ceva functii din ajax, javascript, php, css invatate.
Site-ul o sa fie mai atragator din cauza ajax-ului, si (cred) ca mai este un avantaj, ca pot adauga ce vreau pe site (nu o sa fiu limitat la pluginuri).

Deci toate acestea fiind spuse, care ar fi cea mai inteligenta alegere dintr-un blog sau un site de la zero pentru un site de sofware?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Daca te pricepi sa faci un CMS de la zero, script folosind tehnologia cu Clase; in timp se va dovedi avantajos, deoarece, dupa cum ai mentionat, il poti modifica usor dupa cum vrei. Dar ca sa iasa ceva comparabil cu un CMS bun, trebuie sa stii destul de bine PHP, MySQL, HTML, CSS si JavaScript. Lucrand la el, vei invata si mai mult.
Dar si utilizare unui CMS gata facut e avantajoasa (Drupal, WordPress), mai ales daca stii cat de cat PHP si JavaScript, poti umbla prin codul lui sa adaugi /modifici cate ceva, sa creezi propriul template, sau vreu plugin. Acest lucru te va ajuta sa nu uiti ce ai invatat deja, chiar inveti mai mult.

In ambele situatii nu vei uita programare PHP. Acum ramane la alegerea: ceva pe termen lung (CMS de la zero), sau un site creat repede si modificat intre timp.
Important e sa faci ceea ce simti in sinele tau ca-ti place, sa fie cu pasiune si placut ceea ce faci; fie ca lucrezi la propriu CMS, fie ca studiezi si inveti sa modifici unul deja facut.

Asta-i opinia mea. Poate vor fi adaugate si alte pareri care sa te ajute sa te decizi.

legendary Mesaje: 14
Sper ca sunt on topic... Chiar este nevoie ca un cms sa foloseasca clase?:D

MarPlo Mesaje: 4343
Nu e neaparat nevoie sa folosesti clase. Dar acestea simplifica structura si logica de organizare a script-ului, ofera avantaje pe care le vei descoperi pe parcurs, si care usureaza lucrul.
Utilizarea claselor ofera o structura mai compacta, se pot face modificari /adaugari in script fara a afecta alte parti din el. Poti implementa /folosi o clasa cu functii facuta de altcineva, fara sa faci modificari majore in script.
In general CMS-urile sunt facute utilizand aceasta tehnologie, clase si obiecte.
E de folos sa stii sa lucrezi cu clase, chiar daca vei folosi un CMS gata facut, tot de aceasta tehnologie vei da.
- Pe site, la cursul PHP-MySQL sunt lectii pt incepatori despre creare /utilizare clase.

Subiecte similare