Preluare valoare selectata din Ajax Multiple Select Lists

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
adrianboldis
Mesaje: 1

Preluare valoare selectata din Ajax Multiple Select Lists

As avea o intrebare
Este un tutorial pt Multi-Select cu ajax,php si sql.(https://marplo.net/ajax/multiple-sel ... -ajax.html).
Intrebarea mea este cum pot afla valoarea selectata dintr-un select anume in cazul in care vreau sa il folosesc mai departe.
De exemplu vreau sa folosesc "anime" din selectul "menu".Cum pot sa il folosesc?
Am vazut undeva $_POST['col_select1'] unde col_select1 era numele coloanei in cazul acesta ar trebui $_POST['menu'] dar nu imi functioneaza.
Stie cineva alta varianta?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In codul de creare a tag-ului <select> din " select_list.php" e : name="'. $col. '"'. , deci in $_POST ar trebui sa fie numele coloanei.
Nu stiu de ce la tine nu functioneaza, dar ca sa vezi toate elementele din $_POST , poti folosi:

Cod: Selectaţi tot

var_export($_POST);
- Un alt script pentru Ajax Multiple Select Lists e la pagina: Multiple Drop-Down Select Lists Creator .

Senior70 Mesaje: 23
OK, aici, din $_POST['wval'] pot obtine valorile selectate din fiecare coloana, dar nu-mi imaginez cum le pot transfera in alte trei coloane din alt tabel ...o sugestie ?!? ...

MarPlo Mesaje: 4343
Daca vrei sa trimiti valorile selectate la alt script php, e mai simplu sa le trimiti cu un formular.
De exemplu o pagina php ca aceasta:

Cod: Selectaţi tot

<?php
include 'select_list.php';
?>
<!doctype html>
<html lang="ro">
<head>
<meta charset="utf-8" />
<title>Titlu</title>
</head>
<body>
<form action="unscript.php" method="post">
Select: <?php echo $re_html; ?>
<br>
<input type="submit" value="Submit" />
</form>
<script src="ajax_select.js"></script>
</body>
</html>
Iar in "unscript.php" se preiau valorile trimise din formular (dupa ce se apasa pe Submit) si lucrezi cu ele cum vrei.

Cod: Selectaţi tot

<?php
//daca sunt date trimise prin POST
if(isset($_POST) && count($_POST) >0){
  //preia valorile selectate, dupa numele coloanelor stiute
  $val_col1 = $_POST['col1'];
  $val_col2 = $_POST['col2'];
  $val_col3 = $_POST['col3'];

  //se lucreaza cu valorile retinute..
} 

Subiecte similare