Problema adaugare comentarii - Script Comentarii cu paginare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
icxtream
Mesaje: 11

Problema adaugare comentarii - Script Comentarii cu paginare

Va salut
Am si eu o problema cu Scriptul de Comentarii ( cu administrator ) ! Adaug un comentariu , dar nu il afiseaza ! Imi zice ca este un comentariu scris , dar nu afiseaza acel comentariu.

Am urmat pasii corect :
1 . Am urcat fisierele pe sever
2 . Am configurat cu baza mea de date
3 . Am adaugat in pagina repectiva prima oara undeva sus de tot acest cod :

Cod: Selectaţi tot

<?php include('comments.php'); ?>
4 . Apoi , acolo unde am vrut sa imi afiseaze comentariile am adaugat acest cod:

Cod: Selectaţi tot

<div id="coment_tag"><?php echo $comments; ?></div>
<script type="text/javascript" src="commincls/functions.js"></script>
Dar tot nu imi afiseaza.
Banuiesc ca nu trebuia sa creez eu un tabel special pentru comentarii , ca din cate am citit acolo , isi face singur acel tabel , daca ai configurat corect setarile pentru baza de date.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Tabelul trebuie creat din fisierul "create_table.php". Scrie clar in "Citeste.html":
Ultimul pas pentru ca scriptul sa functioneze este crearea tabelului care va stoca mesajele in baza de date. Pentru aceasta, deschideti direct din browser fisierul "create_table.php" care se afla in directorul "comm/" ...

- Apoi, testeaza scriptul pe "localhost" cu paginile de test din el. Daca acelea functioneaza, scriptul e bun.

icxtream Mesaje: 11
Bun , hai ca pe asta am rezolvat-o , dar acum am alta problema , nu merge sa sterg un comentariu postat ! ! ! Adica selectez comentariul , si apas pe butonul de stergere si nu se intampla nimic ... ! Plus ca as vrea sa stiu si eu cum pot scoate din form , input-ul pentru poza si cel pentru site , sa ramana doar Nume . Mail si Comentariu ! Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Tocmai am testat din nou scrriptul, merge si functia de stergere.
Problema e posibil sa fie de la vreun cod javascript din pagina care intra in conflict cu scriptul JS pentru comentarii.
Ca sa vezi erorile javascript din pagina, foloseste addon-ul Firebug in browser-ul Mozilla (in consola).

Pentru poza e scris clar in "Citeste.html":
Daca doriti anularea optiunii de Upload si adaugare imagine in comentariu, schimbati valoarea urmatoarei constante din 1 in 0:
define('CMALLOWI', 1);


Codul pentru formularul de adaugare comentarii se gaseste in fisierul "form_add.php" din "commincls/".
Daca stii HTML si ceva PHP te descurci, daca nu, poti invata din cursurile de pe site.
De exemplu, poti adauga: style="display: none;" la tag-urile html care vrei sa nu mai fie afisate; fiindca nu mai stiu logica codului din acel script, daca stergerea acelui tag afecteaza functionalitatea scriptului.

Subiecte similare