Problema cu multi_uploader, tipul de extensie permis

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
andras
Mesaje: 430

Problema cu multi_uploader, tipul de extensie permis

Salut,
Am descarcat scriptul multi_uploader de pe site ( https://marplo.net/php-mysql/multi_uploader-s.php ) si l-am pus pe serverul developper superbit.ro:1002/multi_uploader/test.html

Am incercat cu .jpg, .png si .gif dar nu face upload, afiseaza mesajul:
Fisierul nu are tipul de extensie permis
Am pus chmod 0777 la folderul upload. Nu cred ca e o problema pe server pentru ca pe server am si alte aplicatii PHP care functioneaza cu script de upload simplu.
Care sa fie cauza? Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
A fost o problema la codul php, la linia:

Cod: Selectaţi tot

$type = end(explode(".", strtolower($_FILES['file_up']['name'][$f])));
Cand a fost facut scriptul functiona asa, dar acum, in noile versiuni php, functia end() nu mai accepta ca argument apelarea unei functii, ci o variabila sau valoare directa.
Asa ca am inlocuit acea linie cu acest cod si funtioneaza:

Cod: Selectaţi tot

$ar_ext = explode('.', strtolower($_FILES['file_up']['name'][$f]));
$type = end($ar_ext); 

andras Mesaje: 430
Am pus noua varianta pe server dar din pacate mie nu imi functioneaza, afiseaza acelasi mesaj si nu-mi preia datele de la <form>. Simplificat, daca vreau sa incarc un fisier (close.gif):

Cod: Selectaţi tot

<?php
if (isset ($_FILES['file_up']))  var_dump($_FILES['file_up']);	 
?>
imi afiseaza:

Cod: Selectaţi tot

array(5) { ["name"]=> array(1) { [0]=> string(0) "" } ["type"]=> array(1) { [0]=> string(0) "" } ["tmp_name"]=> array(1) { [0]=> string(0) "" } ["error"]=> array(1) { [0]=> int(4) } ["size"]=> array(1) { [0]=> int(0) } }
Nu reusesc sa-mi dau seama de ce. Sa fie totusi de la server? Mai insist. Se poate vedea pe serverul developper.

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat script-ul pe localhost, si functioneaza.
Posibil ca problema in cazul serverului pe care lucrezi sa fie de la necesitatea adaugarii port-ului in adresa url.
Incearca asa, sa adaugi adresa completa, inclusiv portul la adresa de upload.
In <form> adauga: action="//superbit.ro:1002/multi_uploader/uploader.php" , si in script-ul JS, la <iframe>: src="//superbit.ro:1002/multi_uploader/uploader.php".

- Am testat si a afisat:

Cod: Selectaţi tot

Array-ul de la var_dump()...
Fisiere incarcate:
dolphin.jpg

andras Mesaje: 430
Am schimbat browserul de pe Opera pe Modzila si functioneaza atit pe local cit si pe server. Cu Chrome nu merge. Posibil un virus in laptop. Bine ca macar m-am dumirit.

Subiecte similare