Problema MySQL

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
claUdiu
Mesaje: 313

Problema MySQL

Am luat urmatorul script de pe site in care vreau sa creez db carti:

Cod: Selectaţi tot

<?php
$conn = mysql_connect( "localhost", "dbcontst", "dbcontst")
or die("Unable to connect to MySQL");
$createdb = mysql_query("CREATE DATABASE carti");
if ($createdb)
    echo "Baza de date carti a fost creata <br />";
else
    echo "<br />". mysql_errno(). " : ". mysql_error();
mysql_close();
?>
Dar cand accesez in browser script imi da urmatoarea erroare:

Cod: Selectaţi tot

1044 : Access denied for user 'dbcontst'@'localhost' to database 'carti'
pls spunetimi ce problema are.

thX
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Problema e / sunt datele de conectare la mysql, nu sunt corecte (dbcontst).
Daca lucrezi cu WampServer, pe localhost, daca nu ai setat si un alt utilizator de conectare la mysql, poti folosi la nume "root" si pt. parola nimic (""), ar veni asa:
mysql_connect( "localhost", "root", "")

claUdiu Mesaje: 313
nu lucrez pe localhost ci pe serverele de la hi2, datele sunt corecte dar eu mam gandit ca trebuie pe undeva sa scriu si numele la baza de date nu numai utilizatorul si parola pentru ca vreau sa creez tabelul carti dar el nu are numele de la db la care sa se connecteze pt al creea...:(
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Ca sa creezi un tabel, ordinea e asa: conectare mysql, selectare o baza de date, adaugare cod SQL pt. creare tabel.
In codul dat de tine incearca sa creeze o baza de date noua si pobabil nu ai acea permisiune pe server. Trebuie sa folosesti una care exista deja, o selectezi cu $selectdb = mysql_select_db('lucrudb'); si apoi poti crea tabel, vezi la pagina https://marplo.net/php-mysql/mysql.html la sub-capitolul 5.

Subiecte similare