Problema script PHP dupa modificari

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Liaf
Mesaje: 36

Problema script PHP dupa modificari

Multumesc!
Am modificat ce era de modificat , am inlocuit E-mail cu Email insa atunci cand accesez php-ul pe net imi spune direct 0 rezultate, si nu am nici o casuta unde sa introduc steam-id-ul.

Cod: Selectaţi tot

<?php
// conecteaza la baza de date
$conn = mysql_connect('localhost', 'romixers_adminsd', 'r_adminsdatabase') or exit('Unable to connect to MySQL');
if(!mysql_select_db('romixers_adminsdatabase')) echo 'Baza de date nu poate fi selectata: '. mysql_error(); 

$val = 'cuvant';           // Variabila ce contine valoarea pt. coloana cautata

// interogare sql SELECT
$sql = "SELECT `Steam_ID`, `Steam_ADD`, `Email`, `Server`, `Fapta` FROM `Admini` WHERE `Steam_ID`='$val'";

$result = mysql_query($sql, $conn);
if(mysql_errno()) {
  echo '<br/>'. mysql_error().'<br/>';
}
if(mysql_num_rows($result) == 0) {
  echo '0 rezultate';
}
else {
  while($row = mysql_fetch_array($result, MYSQL_ASSOC)) {
    echo '<br />'. $row['Steam_ID']. ' - '. $row['Steam_ADD']. ' - '. $row['Email']. ' - '. $row['Server']. ' - '. $row['Fapta'];
  }
}

MarPlo Mesaje: 4343
Casuta o faci intr-un formular care trimite datele la script.

Cod: Selectaţi tot

<form action="" method="post">
Steam ID: <input type="text" name="Steam_ID" id="Steam_ID" /><br/>
<input type="submit" value="Trimite" />
</form>
Iar in scriptul php preiei valoarea adaugata in casuta din formular asa:

Cod: Selectaţi tot

$val = $_POST{'Steam_ID'];
Mai vezi si cum e facut prin tutorialele date inainte.
Eu nu am cum sa testez scriptu, si e treaba ta sa ti-l faci.
Aici e site de Cursuri pt cine vrea sa invete si sa studieze materialele de pe site. Iar Forumul ca ajutor in procesul de invatare, la probleme /erori in codul creat de fiecare, sau in script-urie de la sectiunea Script-uri.

Liaf Mesaje: 36
Unde exista un tutorial aici care sa arate cum se face ceea ce vreau eu?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu stiu tutorial care sa faca exact ce vrei. Sun tutoriale separate, unul iti arata cum adaugi date din formular in baza de date, altul iti arata cum sa cauti si sa selectezi date din baza de date.
Poti rasfoi lectiile si tutorialele cu PHP si MySQL de pe site; doar ca unele sunt cu MySQLi (tutorialul dat intr-un raspuns anterior), care nu era functional pe serverul tau.
Sau poti cauta si pe net ce te intereseaza, de exemplu: tutorial formular insert select from mysql .
Apoi, daca intampini probleme sau erori in codul scris de tine, poti scrie intr-un nou subiect pe forum, cu referire la problema respectiva si acea bucata de cod.

Subiecte similare