Problema SELECT cu un cuvant rezervat

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Avatar utilizator
trif
Mesaje: 500

Problema SELECT cu un cuvant rezervat

Buna ziua,
Am o baza de date cu order si order_history.
Problema este urmatoarea:
Vreau sa fac acelasi select dar la un tabel imi da eroare iar la altul nu imi da eroare.
De exemplu:
SELECT * FROM order --> imi da eroare

Cod: Selectaţi tot

Warning: Invalid argument supplied for foreach()
SELECT * FROM order_history --> nu imi da eroare

DAR
daca la select-ul (SELECT * FROM order --> imi da eroare) il fac asa SELECT * FROM `order` adica ii pun gilimele `` nu imi mai da eroare. Dar daca pun gilimele la order_history imi da eroare la selectul acesta.
Deci trebuie sa pun gilimele la order dar la order_history nu trebuie si asa merge.

Intrebarea este ca dece nu merge la amandoua la fel?
Cele 2 baze de date sunt MyISAM.

Astept raspuns.
Multumesc anticipat.
Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

andras Mesaje: 430
Din cite stiu in SQL cuvintul "order" este rezervat, se foloseste in interogari (ex. "SELECT * FROM table ORDER BY id") probabil de asta iti da eroare. La celalalt e simplu, nu este rezervat.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Indicat e sa nu foosesti cuvinte rezervate (cele care se adauga in comenzile SQL) la nume de tabel si coloane.
In cazul tau, "order" fara ghilimele e considerrat de la instructiunea ORDER BY.
Normal ar trebui sa functioneze `order_history` intre ghilimele/apostrof, nu stiu de ce la tine nu merge. Incearca Selectul si in PhpMyAdmin.
- Rezolvarea cea mai buna ar fi sa modifici denumirea tabelului "order" (de exemplu: ord3r).

trif Mesaje: 500
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsuri. Tabela nu am facut-o eu ci asa este ea. Nu m-am gandit ca cuvinte rezervate dar acum imi este clar. In phpmyadmin imi da bine si cu gilimele dar nu stiu de ce imi dadea eroare in cod. Poate este greseala mea.

Multumesc inca o data de raspuns.
Cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

Subiecte similare