Problema ns-uri domeniu ro

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
Anghell
Mesaje: 17

Problema ns-uri domeniu ro

Noroc!

Am inregistrat recent un domeniu ro,la o firma din Bucuresti.Pentru hostare,il am la o firma din Cluj.
Am platit domeniul ro si hostarea,deci nu sunt probleme cu plata.

Cand am platit celor din Cluj,ei mi-au trimis prin mail ca s-a platit factura si doua adrese de ns-uri,pentru cei de unde am cumparat domeniu ro,adica din Bucuresti.
Adresele sunt urmatoare: ns1.hostbase.net - ns2.hostbase.net.M-am logat la ei,le-am trimis,mi s-a trimis o cheie de confirmare,am tastat cheia de confirmare si am apasat ok.Le-am trimis de marti,saptamana aceasta.Ei asa mi-au zis sa le dau celor din Bucuresti,asa le-am dat.
Eu ma asteptam sa fie cifre sau litere,in loc de hostbase,adica un cod.

Aici incepe problema.Eu cand caut pe Google domeniul meu,nu apare.Ori nu le-a aplicat cei din Bucuresti sau nu este buna adresa de ns.
Adica: ns1.xdomeniu.ro ns2.xdomeniu.ro(poate trebuia sa trec numele domeniului meu.ro).
Eu am instalat WordPress inainte de-a trimite ns-urile.M-am dus tocmai jos la App installer.Pot sa intru in cPanel fara problema.

Intrebare:
1)Poate sa fie de la cei din Bucuresti(nu mi-a aplicat ns-urile)?
2)Poate sa fie de la mine,adica din cPanel nu am instalat ce trebuia?
3)Poate sa fie de la cei din Cluj(nu cred ca este de acolo)?

In cPanel sunt multe optiuni,poate n-am ales eu ce trebuia.Poate nu trebuia sa zic adresele de ns-uri(poate am gresit).
Partea nasoala este ca nu pot sa scriu.

Multumesc anticipat! :)
o1 ianuarie 2020 - 31 decembrie 2020

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Adresele "ns" sunt in regula asa cum ti le-au dat cei de la Cluj, si asa treuie adaugate in contul unde ai inregistrat domeniu (la Bucuresti).
In principiu, ar trebui sa intri in condul unde ai inregistrat domeniul, si sa adaugi acolo, la NS-uri adresele pe care le-ai primit de la firma de hosting (din Cluj), asta daca ai cont acolo si se pot adauga pin acel cont, sau le adauga ei.
Dureaza vreo 24 de ore pana se propaga inregistrarea. Dupa timpul asta, ca sa verifici daca functioneaza site-ul in mod public pe internet, accesezi in browser adresa: nume_domeniu.ro , daca se deschide pagina de index de pe server, ns-urile sunt adaugate si inregistrate bine.

- Ca sa apara site-ul in motoarele de cautare: Google, Yahoo, ... ar trebui sa-l inscrii in cateva directoare web, sa-l adaugi si ca semnatura in forumuri, apoi dureaza cam o saptamana pana este indexat site-ul in motoare de cautare.
- Pe google e de folos sa-l inscrii / adaugi si in Web Master Tools, in contul de la Google.

Anghell Mesaje: 17
Noroc!
Mi-a aparut indexul.Revin iarasi cu aceasta problema.
Am facut ce mi-ai zis tu,si n-am reusit sa adaug site-ul. :oops: :(

1)Descarcati fisierul HTML de confirmare.L-am descarcat si am dat click pe el,si mi-a aparut un cod format din litere si cifre.
Am facut un copy,si acum normal trebuia sa-l adaug la domeniul.ro.Aici m-am blocat,n-am stiut unde sa adaug acest fisier HTML.

2)Incarcati fisierul HTML la domeniul.ro.Ce sa incarc daca nu l-am adaugat,normal ca mi-a dat eroare. :oops:
3)Confirmati reusita incarcaturii.
4)Faceti click pe confirmare.

Trebuia sa intru in cPanel?
Multumesc anticipat!
o1 ianuarie 2020 - 31 decembrie 2020

MarPlo Mesaje: 4343
Nu cunosc metoda de inregistrare ns-uri de la acea firma.
Probabil ca prin acel fisier html se confirma ca sunteti administratorul site-ului pe acel server. Daca e asa, cred ca trebuie sa descarcati acel fisier html, asa cum e, cu numele si codul cum il are, si sa il copiati pe server unde e site-ul (in "www"), prin FTP, sau File Manager din CPanel.
Daca e altceva, mai bine luati legatura cu cei de la firma unde trebuie sa adaugati ns-urile, ca sa va indrume ce sa faceti.

Subiecte similare