Protejare pagini cu Script Inregistrare / Autentificare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
milly62
Mesaje: 5

Protejare pagini cu Script Inregistrare / Autentificare

Buna,
Sunt nou in domeniu si as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Am un site si as dori sa sa implementez "Script Utilizatori - Inregistrare si Autentificare / Logare" si sa protejez unele pagini asa cum se intampla cu logarea pe site-ul https://marplo.net sau cu alte site-uri.

Cum as putea acest lucru?

Multumesc anticipat.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In fisierul "Citeste.html" din ultima versiune a script-ului de Inregistrare /Autentificare Utilizatori sunt adaugate urmatoarele informatii:

Modul prin care se poate determina afisarea in site a unui continut daca utilizatorul este autentificat si alt continut daca nu e autentificat:
- Se poate face prin verificarea existentei variabilei $_SESSION['username'].

Cod: Selectaţi tot

<?php
if(isset($_SESSION['username'])) {
  echo 'Executa un cod daca utilizatorul este autentificat';
}
else {
  echo 'Adauga alt cod pt. neautentificati';
}
?>
Modul prin care se poate determina afisarea in site a unui continut in functie de rangul utilizatorului:
- Se poate face prin verificarea valorii variabilei $_SESSION['rank'].

Cod: Selectaţi tot

<?php
if(isset($_SESSION['rank']) && $_SESSION['rank']>2) {
  echo 'Date afisate /incluse pt. utilizatorii cu rang mai mare decat 2.';
}
else if(isset($_SESSION['rank']) && $_SESSION['rank']==2) {
  echo 'Continut afisat /inclus pt. utilizatorii cu rang 2.';
}
else {
  echo 'Date afisate /incluse pt utilizatorii autentificati, cu rang 1, sau vizitatori.';
}
?>
- Daca e vorba de altceva, poate trebuie sa precizati mai exact care e protejarea pe care doriti sa o faceti.

milly62 Mesaje: 5
Multumesc. Dar totusi...

Revin ...

Doresc sa protejez o anumita pagina. Atunci când un utilizator dorește să o acceseze, și nu este autentificat, acesta sa fie redirecționat către o pagina de logare. După logare / înregistrare acesta să fie redirecționat către pagina dorită . De asemenea dacă un utilizator este autentificat în locul formularului de autentificare să apară cine e logat și un buton de delogare.

O altă problemă este ca formularul de autentificare / logare nu îmi apare pe toate paginile site-ului
Site-ul meu este : bestsmartphone.ro/nou/
Cu stimă, milly62

MarPlo Mesaje: 4343
In pagina care vrei sa adaugi redirectionare daca utilizatorul nu e logat, poti folosi codul acesta:

Cod: Selectaţi tot

if(!isset($_SESSION['username'])) header('Location: adresa_pagina_redirect');
La partea de revenire automata la pagina dorita dupa inregistrare, nu am cod.
Daca utilizatorul e logat, in locul formularului de autentificare e deja afisat link catre pagina lui personala si pt delogare. In pagina personala e rubrica cu cine e logat.

Nu am vazut in vreo pagina din site-ul tau adaugat formularul de autentificare / logare din scriptul pentru utilizatori.

milly62 Mesaje: 5
Îmi cer scuze. Totuși nu funcționează normal:
- formularul de înregistrare / logare nu îmi apare pe toate paginile cu toate că l-am pus într-o pagină master;
- scriptul de redirecționare nu funcționează cu toate că l-am pus pe prima linia a fișierului .php care doresc să-l protejez (bestsmartphone.ro/nou/ghidurixxx.php.

Se mai poate face ceva??

MarPlo Mesaje: 4343
Codul dat mai sus:

Cod: Selectaţi tot

if(!isset($_SESSION['username'])) header('Location: /ghidurixxx.php');
Se adauga in fisier ".php", unde e cod intre "<php ... ?>" , dupa session_start();.

- Scriptul merge bine asa cum e, dar anumite probleme pot sa apara si de la alte script-uri din site unde adaugi codul. In cazul asta, trebuie sa cunosti cat de cat PHP si JavaScript ca sa stii despre ce e vorba sa poti modifica unde trebuie, sau sa depanezi codul sa vezi ce erori da si ce date adauga in sursa HTML a paginii.

Subiecte similare