Script Chat

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
George02
Mesaje: 10

Script Chat

Salut... imi cer scuze daca nu postez unde nu trebuie dar am si eu o problema cu scriptul de chat de pe site Script Chat.
Am vrut sa am doar o camera si problema este ca daca sterg din admi.php $camera[] = 'English'; imi da urmatoarea eroare

- Chat placut

Nu exista aici chat adaugat.


si nu pot posta... de ce ? eu am o camera numita Romana .. .si totusi nu merge..

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In fisierul "chat.php", in loc de:

Cod: Selectaţi tot

if (count($camera)>1)
Pune:

Cod: Selectaţi tot

if (count($camera)>0) 

George02 Mesaje: 10
ms pentru raspuns ... dar se pare ca a aparut o noua problema..

Imagine


am dat si disable la PHP display errors ... dar tot nu merge nu imi apare acolo.... nu se creaza fisierul txt... si nu inteleg de ce!

MarPlo Mesaje: 4343
Daca nu poate crea fisierul text, probabil PHP nu are drepturi de scriere in acel director.
Trebuie setat acel director cu permisiuni CHMOD 0777 (sau 0755), din programul pt. upload, sau din CPanel.
Trotusi, fiind pe windows, nu ar trebui sa aibe aceasta problema, CHMOD e pe Linux.

Sau poate ai modificat ceva ori setat gresit, fiindca, dupa cum e in imaginea adaugata, codul: file(fchat/<?echo camera[0]; ?>) este incorect, nu stiu de unde e asa.
Scriptul l-am mai testat si functioneaza corect, daca ai modificat sau adaugat altfel, asta nu stiu.

George02 Mesaje: 10
cum as putea sa fac un fel de panou de control la admin ? adica vreau de ex sa sterg anumite mesaje sau doar adminii sa poata sa vb pe o camera ! cum pot sa fac asa ceva?

MarPlo Mesaje: 4343
Acel script de chat nu e facut pentru asa ceva, care e mult mai complcat, atat in cod php cat si JavaScript.
E mai mult ca material de studiu pentru cei care invata PHP si AJAX.
Nu am mai facut un script de chat asa cum vrei, cu panou de admin si camere private, nu stiu exact ce pasi /cod trebuie facuti.

George02 Mesaje: 10
ok... pana la urma am rezolvat cu erorile acelea.. am facut 2 camere .. si acuma merge ..

Subiecte similare