script logare autentificare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
ionut221
Mesaje: 5

script logare autentificare

In primul rand multumesc localhost pt acest script,functioneaza 100% dar problema este ca-mi apare in mijlocul sitului,cum fac ca ,casuta cu login si apoi numele celui logat sami apara in partea dreapta sus.
Sau macar dupa logare sami apara sus in dreapta.
Multumesc inca odata si astept raspuns

MarPlo Mesaje: 4343
Poti adauga codul care afiseaza formularul si mesajul de logare ( $logged_in ) intr-un DIV cu un "id", iar cu CSS pozitionezi cum vrei acel DIV.
De exemplu, in "index1.php"

Cod: Selectaţi tot

<?php
// Include Fisiere
include("logare/bazadb.php");
include("logare/login.php");

// Aici este afisat formularul de autentificare
echo '<div id="idlog">'. $logged_in. '<div>';

// ...
?>
Sau iin loc de id="idlog" poti adauga style="proprietati_css".
Daca nu stii cum se pozitioneaza, vezi in Cursul CSS de pe site.

ionut221 Mesaje: 5
am reusit sal pozitionez dar mai am intrebare ,am inplementat si scriptul de chat luat tot de aici dar cum fac ca numai utilizatorii autentificati sa poata posta pe chat

MarPlo Mesaje: 4343
Poate parea putin mai complicat, am sa scriu pe scurt cum.
Din fisierul "chat.php" scoti formularul de adaugare (tot ce tine de <form>) si-l adaugi intr-un alt fisier php, de exemplu "chat_form.php".
In locul unde a fost formularul se adauga urmatorul cod:

Cod: Selectaţi tot

<?php
if(isset($_SESSION['nume'])) include('chat_form.php');
else echo  'Pentru a adauga mesaje trebuie sa va autentificati';
?>

ionut221 Mesaje: 5
cred ca am reusit ,am facut exact cum ati spus ,i-mi apare sub chat ""Pentru a adauga mesaje trebuie sa va autentificati"" si nu merge sa postez pana aici totul e ok problema este ca ma loghez si tot nu merge sa postez.oricum multumesc pentru sfaturi

ionut221 Mesaje: 5
nu stiu ce are dar nu merge sa creez cont este o problema cu filtrul antispam am incercat sami fac cont de foarte multe ori desi bag acel cod corect i-mi spune ca nu este corect

MarPlo Mesaje: 4343
Nu a mai fost sesizata aceasta problema.
Script-ul de logare, asa cu e facut, e testat si functioneaza.
Posibil ai facut ceva modificari (la formular sau cod), ori felul cum e adaugat cu alt cod din script-ul site-ului a cauzat acea problema. In cazul asta nu cunosc solutia.

ionut221 Mesaje: 5
Am sters de fisierele si le-am urcat pe server inapoi si aceeiasi problema,nu-mi dau seama de la ce ar putea fi,va rog frumos daca aveti vreo idee la ce sa ma uit.imi spune la toate incercarile de creare cont ca codul introdus este oncorect desi sunt sigur ca e corect

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca sa testezi doar script-ul asa cum e in arhiva descarcata, ai sa vezi ca functioneaza.
Tocmai l-am testat inca o data fara probleme, deci cauza nu e scriptul de autentificare.
Nu stiu care sa fie problema la ce ai tu, nu am idee la ce sa te uiti.

Subiecte similare