Teste de pe site, din cursul PHP-MySQL

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
adi94
Mesaje: 13

Teste de pe site, din cursul PHP-MySQL

Buna tuturor,

Scuze...de obicei imi place sa aflu singur dar am cautat 2 zile si nu am gasit nimic.
Am de facut un site pt scoala (nu va fi pubilcat online) si ar trebui sa pun niste teste la sfarsitul lectiilor.
Mi-a atras atentia ce ai aici:)
https://marplo.net/php-mysql/teste_php2.html" target="_blank
Daca mi-ai putea spune cum ai facut sau ce script ai folosit ti-as fi recunoscator. :D
mersi:)

MarPlo Mesaje: 4343
Testele de la cursul de php sunt facute doar cu html si JQuery, deci nu au in spate vreun cod pe server sau ascuns.
Codul poate fi preluat si folosit din sursa html. Dar ca sa fie aplicat si adaptat necesita totusi ceva cunostinte de JavaScript si JQuery.
Vezi si subiectul de la pagina: intrebare-raspuns-automat-corecte-gresite-t747.htm .

adi94 Mesaje: 13
Mi-ai putea lasa si mie umpik scripturile?
Vad ca ai facut doar legatura catre ele:)

MarPlo Mesaje: 4343
Acele scripturi au fost facute in urma cu vreo 2 ani, nu mai stiu despre e e vorba in ele.
Gasesti codurile in sursa paginii, sau in adresa fisierului ".js" adaugat in sursa paginii.
La adresa data in raspunsul de mai sus e adaugat si ceva cod.

adi94 Mesaje: 13
Scuze ca tot postez atat dar nu gasesc codul sursa cel .js
Am obsercat ca daca scot legatura catre situl tau <base href="https://marplo.net/php-mysql/" /> nu mai functioneaza nimic, si am cautat peste tot matricea cu raspunsurile corecte dar nu reusesc sa dau de ea..:(
Aici sunt scripturile care fac testul..
<script type="text/javascript" src="../meniu/jquery132s.js"></script>
<script type="text/javascript" src="lectii/teste_php2.js"></script>
Cred..nu mai inteleg :))

Daca ma poate poate ajuta cineva cu o singura intrebare pana ma prin i-as fi recunoscator.

id:aioanei_ady

MarPlo Mesaje: 4343
Adresa pt. codul sursa .js e: https://marplo.net/php-mysql/lectii/teste_php2.js , acolo gasesti matricea (un array) cu raspunsurile corecte, si explicatii in cod, din care poti sa inveti.
- E necesar sa cunosti jQuery si cat de cat despre JavaScript DOM.

adi94 Mesaje: 13
Revin din nou cu o nou paroblema:(
Am reusit si am ansamblat totul imi functioneaza pe localhost,insa am o preoblema .Cand schimb datele din array din fisierul teste_php2.js, tot nu mi se modifica raspunsul in pagina..intrebarea mea este: trebuie sa schimb ceva si din fisierul jquery132s.js?

MarPlo Mesaje: 4343
In jquery132s.js nu trebuie modificat, acel fisier e libraria cu functii jQuery.
Trebuie sa analizezi si sa intelegi legaturile dintre codul javascript si HTML (tag-uri, denumire id si class). Dupa cum am precizat, scriptul e facut de mult si nu mai stiu codul / logica din el. De folos pot fi explicatii din script, daca stii jQueri si JavaScript DOM.

adi94 Mesaje: 13
JQuery nu stiu prea mult dar am fac c++ in liceu si am inteles in cele din urma cum functioneaza.
Multumesc mult marPlo si scuze pt ca am insistat atat ,dar chiar vroiam sa-mi reuseasca:D

enrique00a Mesaje: 5
E chiar foarte interesant testul pentru ca aduce interactivitate in site cu o chestie foarte utila si te face sa rasfoiesti site-ul in continuare, daca vrei sa inveti PHP sa treci testul, fie sa-l instalezi si citesti JavaScript :-).
Cel putin eu asa as face!
Pasionat de solutii de dezvoltare si optimizare pentru magazine virtuale.

Subiecte similare