Problema titlu in Header din fisier php

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
DjPanda
Mesaje: 3

Problema titlu in Header din fisier php

Deci, am si eu o mica problema. O sa o descriu pe larg ca poate va dati voi seama de la ce provine.
Am pagina HEADER.php in care am puse toate tagurile meta , title , css , jss , favicon etc etc...dar sunt scrise in varianta html , dat fiind ca in header am doar html...
Pagina HEADER.php este inclusa in toate filele din site si fiind inclusa peste tot as vrea sa pun ca titlul sa fie dat de pagina vizitata nu sa fie un titlu standard pentru toate filele (ca nu ar ajuta la seo)
Problema mea este urmatoarea: In HEADER.php am urmatorul cod

Cod: Selectaţi tot

<?php echo '<title> '.$titlu.' </title>'; ?>
In file am asa

Cod: Selectaţi tot

$titlu = '$nume_melodie';
Problema este ca nu imi apare titlu , apare in titlu adresa paginii curente.
Am testat sa vad daca problema este in HEADER inlocuind variabila $titlu cu un text obisnuit , si afiseaza titlul....apoi am testat tot cu variabila $titlu dar de data asta intr-o pagina goala unde am definit simplu variabila $titlu = 'TITLUL MEU'; si la fel , titlul apare exact cum am cerut...apoi am testat si fila fisierului respectiv la care v-am zis ca nu vede titlul , folosindu-ma de codul

Cod: Selectaţi tot

echo '<title>'.$nume_melodie.'</title>';
si la fel si aici afiseaza titlul cerut de mine.
Deci problema nu ar fi gresita definire a acelei variabila dat fiind ca in pagina fisierului apare titlul, problema e ceva intre cele 2 file , un conflict ceva si nu-mi dau seama care ar fi acela pt ca in HEADER am doar coduri HTML si nu vad care-i conflictul , iar in acea fila am codurile de la pagina de download care-s scrise ok, nu am erori sau ceva

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Problema poate fi la ordinea instructiunilor din script.
Intai se defineste variabila $titlu, apoi se include fisierul header.php in care folosesti acea variabila.
Draca totusi e asa si nu functioneaza, pune aici codul celor doua fisiere.

Subiecte similare