utilizare script logare-autentificare si altele

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
rianam
Mesaje: 3

utilizare script logare-autentificare si altele

Buna dimineata,

Dupa lupte seculare care au durat aproape un an, si in mare parte cu ajutorul acestui site minunat, am reusit sa construiesc un site. Eram total nestiutor in acest domeniu si sincer cred ca acum singura diferenta este ca-mi dau seama ca nici nu voi sti mai multe niciodata. Varsta fratilor. Dar gata cu introducerea.
1. Prima problema . Vreau sa restrictionez accesul pe site, numai pe baza de parola. Cred ca scriptul download-at de aici (inregistrare-autentificare) e ce-mi trebuie. Am reusit sa ajung la faza cu mesajul, ca au fost create tabelele. Nu stiu ce sa fac de aici mai departe ca sunt...sa zicem cu blandete incepator. Am incercat sa bag prin diferite locuri fisierul ala index.php, dar nu am reusit.Un pic de ajutor? Siteul este facut in html, fara pic de php.

2. A doua problema tine tot de PHP si baze de date, dar cred eu ca este un pic mai complicata. Am niste SWF-uri care fac tot felul de trasnai si la sfarsit, afiseaza variabilele intr-un tabel . (cam urat tabelul asta, dar ramane intre noi! de fapt daca stau sa ma gandesc tot site-ul e cam urat, dar asta este, trebuie sa treaca ceva timp sa-l reiau, asta e obligatoriu) Sa revenim. Luat cu actionscript 3, cu coduri si alte chestii grele pt un mos ca mine, am pierdut finalizarea. Datele alea nu-mi folosesc prea mult, daca nu ajung printr-o vraja, intr-un excel, ca sa fie preluate de un program, care importa strict din excel. Googalu zice ca ar merge asta prin PHP, dar ramane destul de discret in aceasta privinta. Daca aveti prin arhivele voastre o tara de cod care sa arate cum pot ajunge din action script in excel..raman recunoscator.

cu deosebit respect,

Marian

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
La prima problema, daca site-ul e facut in HTML, nu poti folosi script-ul de inregistrare / logare.
La a doua problema, poti trimite cu ActionScript date la un script PHP, care mai departe le poate salva cum vrei.
Nu am un cod special pt. asta, dar e un tutorial despre: Trimitere date XML din ActionScript la server PHP, poate e de folos, ca idee, codul din el, care acceseaza din AS3 un script PHP.
Vezi si ce poti gasi pe net cautand "Access php din actionscript" si "din php in excel".

rianam Mesaje: 3
Multumesc pentru raspuns. In cazul meu cand site-ul este facut in HTML, am totusi posibilitatea introducerii autentificarii-logarii? Altfel decat acest script?

MarPlo Mesaje: 4343
Posibil ar fi cu javascript, sa adaugi intr-un cod JavaScript nume si parola pe care sa le dai cui vrei sa aibe access, dar e ca si cum ai inchide usa si lasi cheia in usa, adica datele de logare se vad in codul paginii. In plus, starea de logare nu se mentine de la o pagina la alta.
Pe scurt, html simplu nu e pt. autentificare utilizator, ci trebuie un script cu limbaj care sa ruleze pe server.

rianam Mesaje: 3
Multumesc pt indrumari. Am refacut site-ul in PHP si scriptul functioneaza.

Subiecte similare