Utilizare scripturi PHP de pe site

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
shcarmens
Mesaje: 19

Utilizare scripturi PHP de pe site

Buna, am citit instructiunile de utilizare a scripturilor PHP, dar nu am inteles exact cum se procedeaza. Daca e cineva care ma poate lamuri exact cum se foloseste fiecare fisier in parte :) .

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pentru a folosi script-uri php, e necesar sa fie rulate pe un server cu Apache, PHP, si adeseori MySQL. Acestea pot fi instalate usor cu XAMPP sau WampServer, se gasesc gratuit pe net.
Daca nu stiti cum se folosesc fisierele php, vedeti lectiile de pe site, de la cursul PHP-MySQL. De asemenea, scripturile au un fisier cu indicatii.

shcarmens Mesaje: 19
Buna!
Am cateva intrebari ,si totodata nelamuriri, in legatura cu scriptul pt blog (pt ca am inceput de curand sa invat PHP-ul, si nu am reusit sa invat prea mult din materie):
1) ce este un CMS?
2) nu am inteles ce este CHMOD 0777, si cum se seteaza aceasta optiune
3) si care este fisierul.php prin care ruleaza tot scriptul in browser (ca sa fiu mai explicita, fisierul prin care se creeaza adresa scriptului; https://marplo.net/fisier.php).

MarPlo Mesaje: 4343
1. CMS e acronimul (prescurtare) de la Content Management System (in engleza), si inseamna: Sistem de administrare a conținutului. E o aplicatie prin care continutul /paginile web pot fi administrate mai usor si repede, precum adaugare, modificare, stergere articole si continut in pagina. Mai detaliat cred ca poti gasi pe net cautand "CMS".

2. CHMOD reprezinta /si seteaza permisiunile de scriere-cittire-executie ale unui fisier sau director pe sistemele Unix /Linux (pt. Windows nu e folosit), pentru server si aplicatiile de pe el. CHMOD 0777 acorda permisiuni de scriere-cittire-executie pentru orice aplicatie de pe server care are access la acel fisier sau director.
In general, aceste optiuni se seteaza din aplicatia FTP (prin click dreapta pe fisier, apoi Properties), sau din CPanel, iar din PHP, cu functia chmod().
CHMOD 0755 acorda permisiuni de citire-scriere-executie serverului, iar altor utilizatori doar de citire-executie.
Mai multe detalii despre CHMOD poti gasi pe net, mai bine explicate decat pot scrie aici.

3. Fisierul principal e "index.php", iar in el sunt incluse alte fisiere in functie de adresa transmisa /apelata. Adresa URL accesata poate fi modificata in fisierul ".htaccess" (cu mod-rewrite) ca serverul sa transmita alta adresa la PHP.
Aceste adrese sunt create in fisierul "class.GetBlog.php", la functiile unde sunt definite link-urile pentru pagini si meniuri.

shcarmens Mesaje: 19
In primul rand, iti multumesc pt rspunsurile date!
Stiu ca deja devin enervanta, dar exista o astfel de optiune (CHMOD) si pt windows, sau cum ar trebui sa procedez in acest caz pt a instala scriptul ?

MarPlo Mesaje: 4343
Daca in Windows folosesti PHP cu server Apache (instalat cu XAMPP, WampServer) nu exista optiune pt CHMOD. Adica nici nu trebuie, PHP are automat permisiuni de citire-scriere-executie pe Windows.
Doar se copie script-ul in directorul "www" (sau "htdocs"), si se fac setarile necesare in fisierele ".php", dupa indicatiile din script.

shcarmens Mesaje: 19
Multam pt raspunsul anterior :D
Dar, am incercat sa rulez scriptul (blogul) in browser si imi spune urmatoarele lucruri:

Cod: Selectaţi tot

Parse error: parse error, expecting `T_OLD_FUNCTION' or `T_FUNCTION' or `T_VAR' or `'}'' in c:\apache\htdocs\bincls\class.Base.php on line 6

Parse error: parse error, expecting `T_OLD_FUNCTION' or `T_FUNCTION' or `T_VAR' or `'}'' in c:\apache\htdocs\bincls\class.GetBlog.php on line 4

Fatal error: Cannot instantiate non-existent class: getblog in c:\apache\htdocs\index.php on line 9

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat iar scriptul si nu am intalnit acele erori.
Problema ar putea fi ca folosesti un server cu versiune PHP prea veche. Trebuie sa ai PHP 5.2 , sau mai nou; scriptul e facut pentru PHP 5.2 +.
Cred ca se rezolva daca instalezi o versiune noua de XAMPP (sau WampServer).

Subiecte similare