variabila POST provenita din checkbox

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
andras
Mesaje: 430

variabila POST provenita din checkbox

Salut,
Cum gasesc care variabila POST trimisa de formular provine din <input type="checkbox">? Nu stiu name-ul elementului, el exista dar variabilele POST provin dintr-un formular generat pe baza unui array (elementele primesc name valorile din array) si acelasi formular este folosit de mai multe array-uri, dupa caz. Ideea este sa identific variabila, sa-i pun valoarea 1 daca este bifata si s-o salvez in BD. Stiu doar atit ca ea este asociata cimpului concediu din BD. Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pe partea de server nu ai cum sa identifici daca valorile din POST sunt dintr-un checkbox sau alt element de formular. E de inteles fiindca pot fi trimise si dinamic din javascript, fara a fi de la vreun tip anume de element.
Exista ceva care totusi te poate ajuta in cazul checkbox-ului (sau type="radio"). Daca acel element /checkbox /radio nu are atributul "value", si e bifat, in php va avea valoarea "on".

- Acesta in html (fara 'value'), cand e bifat si trimis la php:

Cod: Selectaţi tot

<input type="checkbox" name="chbx">
In php vei avea:

Cod: Selectaţi tot

$_POST['chbx'] ='on'; 
Astfel, verifici care variabila $_POST are valoarea "on". Functioneaza daca "on" nu e valoare si la alt tip de element de formular, si nu ai un "radio" fara valoare si bifat.

Altfel nu ai cum sa identifici daca e de la checkbox, decat prin diferite artificii, cum ar fi, cand se creaza form-ul:
- se face un camp "hidden" care sa aibe ca valoare un sir cu numele checkbox-urilor din formular, separate prin virgula; iar in php se va verifica numele fiecarei variabile $_POST cu cele din acel element "hidden".
- sau adaugi la numele checkbox-ului un prefix (chbx_name) prin care in php se va sti ca daca numele incepe cu "chbx_" e checkbox.

andras Mesaje: 430
E bine ! M-am agatat de aceasta posibilitate (pe care n-o stiam) si functioneaza!

Subiecte similare