Vizitatori pe localhost din senin

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

Vizitatori pe localhost din senin

salut
Mi-am facut un script pentru trafic. Functioneaza perfect, l-am testat insa vad deodata ca intra un ip necunoscut pe site, apoi altul apoi altul si inca unul la intervale de cateva minute. Daca imi amintesc bine, nu erau online toti 4 in acelasi timp. Sunt nedumerit, care sunt sansele ca cineva sa introduca in bara de adrese de la browser tocmai IP meu.
Astea sunt IP-urile:
150.70.172.110
150.70.97.40
150.70.172.206
150.70.172.200

Vad ca sunt asemanatoare, e posibil sa fie vre-un bot sau ceva de genul?
Mai este o chestie. Am testat scriptul cu un vecin, i-am dat ip-ul si toate bune. Apoi el a lasat browser-ul in bara cu site-ul deschis si s-a ocupat de altceva. In momentele alea s-au inregistrat ip-urrile respective in fisierul de persoane online. De cand l-am pus sa iasa de pe site vad ca nu mai intra nici un ip necunoscut. Si nici inainte sa-l testez cu vecinul asta nu intra.

MarPlo Mesaje: 4343
Cred ca acele IP-uri sunt de bot care inregistreaza /indexeaza pagini.
Explicatia ar fi ca sunt instiintati direct din browser, sau alt program online. Cel mai probabil anumite addon-uri /plugin-uri instalate in brawser trimit fiecare adresa accesata si IP-ul la serverul lor, care apoi reviziteaza adresa pentru indexare.
Asta explica de ce s-a inregistrat de la vecin, probabil browser-ul lui are un astfel de addon, sau in alt program tinut activ, cum ar fi un antivirus.
Pe baza acestor indexari serverele cu astfel de bot isi creaza statistici cu traficul site-urilor pe net.