Accesare domenii diferite din acelasi index

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
AndreyIstetul
Mesaje: 53

Accesare domenii diferite din acelasi index

Buna. Nu stiu ce titlu sa pun...
Deci, vreau un script pentru index.php. Ce are special acest script?
Vreau ca de exemplu cand acceseaza site1.ro sa-i fie afisat /dir1, site2.ro sa acceseze /dir2 si tot asa. N-am nicio idee cum sa fac acest lucru. Help please.

MarPlo Mesaje: 4343
site1.ro si site2.ro sunt doua domenii diferite, in general cu propriul index, si propriul "www".
Ar trebui ca DNS-ul celor doua domenii sa fie setat pt. acelasi server (IP), apoi aceasta directionare in functie de domeniu sa se faca din .htaccess. Dar nu stiu cum s-ar putea face.
Poate ar fi mai bine sa intrebi pe cei care au firme de hosting, cum poti avea 2 domenii pe acelasi server, in doua directoare.

AndreyIstetul Mesaje: 53
Buna. Ar fi vorba de niste subdomenii de la no-ip care sa aiba ip meu. Adica cand il acceseaza cineva sa-l duca direct la serverul local de la mine. Doar ca index.php si htaccess(si ce ai mai zis tu), "sa lucreze" cumva impreuna ca atunci cand acceseaza metin2bluefire.sytes.net sa afiseze /metin si cand acceseaza bluefire.no-ip.info sa afiseze /index2.php. Este posibil asa ceva sau visez cu ochii deschisi?

P.S.: Scuze de intarziere in raspuns, mi s-a ars sursa si pana mi-am schimbat-o a trecut ceva timp.

MarPlo Mesaje: 4343
Personal nu stiu despre no-ip, sau setari server, nu stiu cum lucreaza un server local accesat din exterior.
Daca e posibil sau nu ceea ce ai intrebat, poate raspunde cineva cu experienta in astea, sau pe alte forumuri: phpromania.net , invatam.net , forum.softpedia.com .

AndreyIstetul Mesaje: 53
Buna. N-am cerut ajutor pe siteurile alea, am gasit o solutie simpla: Am creat doua subdomenii:
serverulcolorat.no-ip.info
serverulalbastru.no-ip.info
si am adaugat la Manage Domains din Ampps aceste siteuri si directoarele pe care sa le acceseze si merge:D.

Subiecte similare