Adaugare variabila javascript cu date din prompt in sir

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
MelecaCristian
Mesaje: 176

Adaugare variabila javascript cu date din prompt in sir

Buna am gasit o comanda yahoo pe internet foarte utila pentru siteul meu si am incercat sa lipesc codurile cu o variabila javascript dar nu am reusit

Comanda tip link pentru JS de mai jos :

Cod: Selectaţi tot

<a  href='#' onclick="prompter()"  title='Info'>link</a>
JS (ce ar trebui sa actioneze cand ii este indrodus numele)

Cod: Selectaţi tot

<script type="text/javascript">
<!--
function prompter() {
var reply = prompt("Buna cum te numesti ?", "")
document.write('<meta HTTP-EQUIV="REFRESH" content="0; url=ymsgr:sendim?Krysty93tm&m=Buna, ma numesc " + reply + "">')
}
//-->
</script>
Codul cu comanda (tip link)

Cod: Selectaţi tot

<a class='arrowunderline' href='ymsgr:sendim?krysty93tm&m=Buna am si eu o problema cu acest script :'>
nu inteleg de ce nu actioneaza document.write cu comanda + numele ce il scrie :-<

Multumesc tutror pentru implicarea voastra
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă.” — Henry Ford

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Sirul in care vrei sa adaugi variabila este intre ghilimele simple (deci tot cu aceleasi ghilimele se inchide inainte de '+'), operatorul '+' si variabila trebuie scoase dintre ghilimelele simple ale sirului.
Acea parte de cod ar veni asa:

Cod: Selectaţi tot

document.write('<meta HTTP-EQUIV="REFRESH" content="0; url=ymsgr:sendim?Krysty93tm&m=Buna, ma numesc ' + reply + '">');

MelecaCristian Mesaje: 176
Nu imi merge nu se redirectioneaza :-S ...

am gresit ceva la var ??? sau de ce nu se adauga date la documet.write ... ?
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă.” — Henry Ford

MarPlo Mesaje: 4343
Acel document.write face redirect la o adresa ne valida ca format URL ("ymsgr:sendim?..." , nu are "http://"), dupa ce face redirect e o alta pagina in care nu este executat "document.write" ca sa vezi ceva.
Poti incerca si asa, care adauga numele doar dupa ce este scris in prompt, dar problema e probabil la adresa "url".

Cod: Selectaţi tot

<a href='#' onclick="prompter()"  title='Info'>link</a>
<script type="text/javascript">
<!--
function prompter() {
  var reply = prompt("Buna cum te numesti ?", "");
  if(reply) {
    document.write('<meta HTTP-EQUIV="REFRESH" content="0; url=ymsgr:sendim?Krysty93tm&m=Buna, ma numesc ' + reply + '">');
  }
}
//-->
</script>

MelecaCristian Mesaje: 176
am incercat sa ii pun url sa testez daca adauga date variabila replay dar nu adauga :-S macar cu url sa mearga am sa fac un url care va redirectiona si va actiona comandat ym
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă.” — Henry Ford

MarPlo Mesaje: 4343
Am incercat asa, cu o adresa URL de 'localhost', si a redirectionat in browser la aceasta adresa:
http://localhost/zz.php?tx=Buna,%20ma%20numesc%20Numele (cu numele din prompt in ea).

Cod: Selectaţi tot

<a href="#" onclick="prompter()"  title='Info'>link</a>
<script type="text/javascript"><!--
function prompter() {
  var reply = prompt("Buna cum te numesti ?", "");
  if(reply) {
    window.location = 'http://localhost/zz.php?tx=Buna, ma numesc ' + reply;
  }
}
--></script>

MelecaCristian Mesaje: 176
Multumesc mult :D

am reusit cu o pagina php in care am introdus o variabila get + meta redirectionare care actioneaza comanda YM + un redirect inapoi catre pagina :D

Multumesc mult inca odata :D
„Uneori o greşeală poate fi tot ce este necesar pentru o realizare valoroasă.” — Henry Ford

Subiecte similare